Zéró kibocsátás, dupla GDP – ezt okozhatja az univerzális alapjövedelem

2024 / 06 / 14 / Felkai Ádám
Zéró kibocsátás, dupla GDP – ezt okozhatja az univerzális alapjövedelem
Alanyi jogon járó bevételt mindenkinek? Egy új kutatás szerint ezzel mindenki csak jól járna.

Az univerzális alapjövedelem (UBI) rendre előkerül, különösen most, a mesterséges intelligencia (MI) korában – még Sam Altman, a ChatGPT mögött álló OpenAI vezérigazgatója is támogatja ezt az elképzelést. Altman szerint ugyanis erre éppen az MI miatt belátható időn belül mindenképp szükség lesz.

Most a megfontolandó szempontok mellé gördített be egy újabbat a British Columbia Egyetem új kutatása – írja a Science Alert. Eszerint egy olyan univerzális alapjövedelem rendszer, amelyet a szén-dioxid-kibocsátás megadóztatásából finanszíroznak, nem csak kezelné a klímaváltozást, de jelentősen csökkentené a szegénységet is – igazi két légy, egy csapás szituáció állna tehát elő.

Az UBI alapvetően egyébként rendszeres, feltétel nélküli kifizetéseket biztosít minden egyén (tehát nem csak a rászorulók) számára, amivel ki lehetne váltani a jelenlegi jóléti rendszereket.

A kutatás szerint az UBI ráadásul növelheti a globális bruttó hazai terméket (GDP) is, miközben javítja az életszínvonalat. A javasolt finanszírozási mechanizmus, amely a környezetszennyezőket adóztatja, évente körülbelül 2,3 billió dollárt termelhet. Ez a megközelítés összhangban van a “szennyező fizet” elvvel, amely tehát egyszerre koncentrál a szegénység megoldására, valamint a környezeti károk helyreállítására.

A kutatók 186 ország adatait elemezték, és olyan gazdasági tényezőket vettek figyelembe, mint a fogyasztási határhajlandóság, ami azt méri, hogy az emberek mekkora valószínűséggel költik el a többletjövedelmet. Az eredmények azt mutatják, hogy ha a világ mind a 7,7 milliárd emberének biztosítanánk alapjövedelmet, az 41 billió dollárba kerülne, vagy ha azt választjuk, hogy csak a fejlődő országokban élő 9,9 millió szegénységi küszöb alatt élőt támogatnánk, akkor az mindössze 442 milliárd dollárba kerülne. Mindkét esetben iszonyú pénzről beszélünk, de a becslések szerint az UBI 163 billió dollárral, azaz 130 százalékkal növelheti a globális GDP-t, és minden elköltött dollár akár hét dollárnyi gazdasági hatást is eredményezhet.

A kutatók változatos finanszírozási stratégiákat szorgalmaznak a megvalósítási költségek csökkentése érdekében, és az érvük tehát a fentiekből következően, hogy az UBI hatékony eszköz lehet mind a globális szegénység felszámolására, mind pedig a környezetrombolás csökkentésére. Azt viszont külön kiemelik, hogy jelentős politikai akaratra és elhatározásra van szükség ahhoz, hogy az UBI megvalósuljon, mivel elég sok erő hat ennek ellen.

(Kép: Pixabay/nattanan23)


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.