Ha nem tudod megakadályozni, állj az élére, szól a bölcs tanács politikusoknak, és mintha valami ilyesmi zajlana az olajcégeknél is manapság. Ezek a nagyvállalatok, amelyek ugye a kőolaj kitermelésével és elégetésre alkalmassá tételével foglalkoznak, egyre látványosabb vállalásokat tesznek annak érdekében, hogy az olajkorszak végeztével is legyen mivel foglalkozniuk.
Az olasz ENI (korábban AGIP-ként ismerhettük) bejelentette, hogy 2050-re világszerte 55GW-nyi megújuló energiaforrásra alapozott termelési kapacitást épít ki. Ez több mint 27 Paks-nyi energia.
Az olajcég február 28-án hozta nyilvánosságra hosszú távú stratégiai terveit, mely szerint az ambiciózus célt nem csak új erőművek építésével tervezik elérni, hanem biogáz-gyártással, az üzemanyagokhoz kevert biokomponensek mennyiségének növelésével (mindezt 2023-tól pálmazsír-mentesen) és hasonló trükkökkel. Olyan gázerőművekről is szó esik a dokumentumban, melyek működése során a keletkező CO2-t nem engedik a légkörbe, hanem valamiképp megfogják és tárolják. Kíváncsian várjuk a részleteket és a konkrétumokat az elkövetkező három évtizedben!
Aki pedig arra kíváncsi, hogyan képzeli a füstgázból a CO2 megfogását és hasznosítását az ENI, hallgassa meg a cég nagyon aranyos borzas kollegináját a témáról, jó szórakozást!