A Wonderwoods projekt egy 105 és egy 70 méter magas toronyból fog állni, amelyek 200 lakásnak és 15 ezer négyzetméteren elterülő irodahelyiségeknek adnak majd otthont. A magasabb torony homlokzatára, tetőkertjébe, és belső tereibe is fákat, bokrokat, növényeket helyeznek majd el.
Amellett, hogy az épületet beborító növényzet annyi oxigént termel majd évente, mint egy kisebb erdő, a vegetáció segít a szén-dioxid és az egészségre ártalmas finomszemcsés szállópor megkötésében is.
A levegő tisztítása mellett a növények tompítják a város zajszennyezését, nyáron a lombozat árnyéka csökkenti az úgynevezett hősziget-hatást.
Utóbbi a nagyvárosokra jellemző mikroklimatikus jelenség, amelynek oka, hogy a beton, a panel, a tégla, vagy a bitumen sokkal több napsugárzást nyel el, mint amennyit visszaver. Ezért a városokban a hőmérséklet jelentősen magasabb, mint a külvárosi és vidéki területeken.
Így a „függőleges erdő” koncepció kedvező hatással van a helyi mikroklímára és az ott lakók egészségére, főleg annak fényében, hogy a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbá válnak a nyári hőhullámok. Az épület zöldítése energiatakarékossági szempontból is előnyös, mivel a növényeknek köszönhetően jóval kevesebb légkondicionálóra van szükség.
Az utrechti zöld felhőkarcolót Stefano Boeri, 66 éves olasz, díjnyertes építész tervezte, akinek nem ez az első hasonló alkotása. Egy évtizeddel ezelőtt Boeri Milánóban épített először „függőleges erdőt”, amivel világraszóló hírnevet szerzett magának. Azóta több hasonló épületet is tervezett: a mostanihoz hasonlóan szintén Hollandiában, Eindhovenben adták át 2021-ben azt a növényekkel borított toronyházat, amely a világon elsőként kínált lakásokat csökkentett bérleti díjakkal, hogy ezzel is a rászorulók, fiatalok és diákok lakhatási nehézségeit enyhítsék.
Utrecht egyébként a Wonderwoods torony nélkül is kifejezetten környezettudatos városnak mondható. A Global Bicycle Cities Index például 2022-ben a világ legkerékpárosbarátabb városává választotta, és nem véletlenül, ugyanis a Hollandia negyedik legnagyobb városában élő emberek több mint fele naponta biciklizik, ráadásul az utrechti háztartások 94 százaléka több kerékpárral is rendelkezik. A város speciális útjai és parkolóhelyei a kerékpárosoknak kedveznek a gépkocsihasználattal szemben, de még így is megdöbbentő, hogy az autózás Utrecht központja felé csupán az utazások 15 százalékát teszi ki, az emberek körülbelül 60 százaléka nyeregben érkezik a belvárosba. Az így csökkentett légszennyezésből és egészségügyi költségekből származó megtakarítás a becslések szerint körülbelül évi 300 millió dollár (mintegy 104 milliárd forint).
A Wonderwoods lakásokat árusító ingatlancég online brosúrája szerint az apartmanokat padlófűtéssel fűtik, mégpedig az utrechti önkormányzatától származó hő- és hidegtároló (TES) rendszerrel, valamint távfűtéssel, ily módon járulnak hozzá a fenntarthatóbbá tételhez és a szén-dioxid kibocsátás csökkentéséhez. A lakások szellőztetése igényvezérelt, vagyis az apartmanok szükség esetén automatikusan szellőztethetőek. Az épületben hővisszanyerő rendszer (HR) is működik: a hőt az elszívott beltéri levegőből vonják ki, és újra felhasználják a bevezetett friss külső levegőhöz, így energiahatékonnyá téve a ventillációt.
Bár a klímatudatos lakhatás környezetbarát, pénztárcabarátnak viszont egyáltalán nem nevezhető. Wonderwoods zöld felhőkarcolójában jelenleg hét féle, különböző elrendezésű és méretű apartmantípusból választhatunk. A legkisebb és egyben legolcsóbb lakás 178 négyzetméteres, és 1 millió 850 ezer euróba (mintegy 687 millió forintba), a legnagyobb, 286 négyzetméteres luxusotthon pedig 2 millió 700 ezer euróba (több mint 1 milliárd forintba) kerül.
(Képek: Stefano Boeri Architetti)