15 km vastag, tömör gyémántréteget rejthet a Merkúr felszíne

2024 / 07 / 19 / Felkai Ádám
15 km vastag, tömör gyémántréteget rejthet a Merkúr felszíne
Nagy meglepetés egy kicsi bolygótól – a felfedezés a Merkúr több furcsa tulajdonságát is magyarázhatja.

A Nature Communications június 14-i számában megjelent tanulmány szerint a Merkúr felszíne 15 km vastag gyémántréteget rejthet. Bár valószínűtlen, hogy ezeket a gyémántokat valaha is kibányásszák, a felfedezés segíthet megmagyarázni a bolygó legnagyobb rejtélyeit – számol be róla a Live Science.

Az első ilyen rejtély a Merkúr mágneses tere, ami gyengébb ugyan, mint a Földé, de meglepő, hogy egy ennyire kicsi bolygó egyáltalán rendelkezik ilyennel – mindezt ráadásul a planéta látszólagos geológiai inaktivitása mellett. Emellett a NASA Messenger küldetése sötét grafitfoltokat azonosított a felszínen, ami szintén további vizsgálatokat indokolt.

Yanhao Lin, a pekingi High Pressure Science and Technology Advanced Research Center tudósa és a tanulmány társszerzője, épp ez utóbbi, tehát a Merkúr magas széntartalma iránt érdeklődött, ami végül elvezetett ahhoz a hipotézishez, hogy az evolúciója során valami szokatlan történt a bolygó belsejében. A tudósok úgy vélik, hogy a Merkúr a többi kőzetbolygóhoz hasonlóan alakult ki – vagyis lassanként lehűlt egy szénben és szilikátban gazdag forró magma-óceán. Kezdetben a magmában lévő fémek koagulációjából született meg a bolygó magja, míg a maradék magma köpenyként és kéregként kristályosodott ki.

Korábban a kutatók úgy gondolták, hogy a Merkúr köpenyének hőmérséklete és nyomása csak ahhoz éppen elég magas, hogy a szén grafittá alakuljon. A grafit a köpenynél könnyebb, így fel tudott emelkedni a felszínre, ami megmagyarázhatná a sötét foltokat a bolygó felszínén, amiket a NASA Messenger szúrt ki. Azonban egy 2019-es tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a Merkúr köpenye valójában 50 kilométerrel mélyebb lehet, mint korábban hitték. Ez a nagyobb mélység jelentősen növelné a nyomást és a hőmérsékletet a mag és a köpeny határán. Az ilyen extrém körülmények pedig már azt is lehetővé tennék, hogy a szén gyémánttá kristályosodjon, nem pedig csak grafittá.

Ezen lehetőség vizsgálatához egy belga és kínai kutatókból álló csapat, köztük Lin, különböző kémiai keverékeket állított elő, amelyek vasat, szilícium-dioxidot és szenet tartalmaztak. Ezek az elegyek összetételükben hasonlóak bizonyos típusú meteoritokhoz, és úgy gondolják, hogy hasonlítanak a fiatal Merkúr magmaóceánjához. A kutatók ezenkívül különböző mennyiségű vas-szulfiddal is dúsították ezeket a keverékeket, mivel feltételezték, hogy a magmaóceán rengeteg ként tartalmazott, mivel a Merkúr jelenlegi felszíne is kénben gazdag.

A kísérletek azt mutatták, hogy a köpenyben valószínűleg olyan ásványok képződtek, mint az olivin, ami összhangban van a korábbi tanulmányok eredményeivel. Azonban a kutatócsapat azt is felfedezte, hogy ha ként adtak a kémiai keverékhez, az csak sokkal magasabb hőmérsékleten szilárdult meg. Ezek a körülmények kedvezőbbek a gyémántképződéshez. A csapat számítógépes szimulációi szerint ilyen módosított körülmények között a gyémántok akkor kristályosodhattak ki, amikor a Merkúr belső magja megszilárdult. Mivel a gyémánt kevésbé sűrű, mint a mag, felúszhatott a mag és a köpeny határára. A számítások azt is kimutatták, hogy ha gyémántok valóban jelen vannak, akkor egy körülbelül 15 kilométer vastag réteget alkothatnak.

A gyémántok kitermelése azonban nem igazán lehetséges. A bolygó szélsőséges hőmérsékletein túl a gyémántok túlságosan mélyen – körülbelül 485 kilométerrel a felszín alatt – találhatók ahhoz, hogy ki lehessen őket bányászni. Azonban a gyémántok más szempontból fontosak: hozzájárulhatnak a Merkúr mágneses mezőjéhez. A gyémántok segíthetnek a hő átvitelében a mag és a köpeny között, ami hőmérsékleti különbségeket hoz létre és a folyékony vas örvénylését idézi elő, amely folyamatok pedig mágneses mezőt generálnak.

További információkat nyújthat majd a bolygóról a BepiColombo küldetés, az Európai Űrügynökség és a Japán Űrkutatási Ügynökség közös missziója, amelyet 2018-ban indítottak, és várhatóan 2025-ben kezdi meg a Merkúr körüli pályára állást.

(Kép: a Merkúr felszíne hamis színes ábrázolással, forrás: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington)


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.