A személyes kiegészítőink, például szemüvegek és órák, amelyeket mindennapi életünkben hordunk, alapvető adatokat szolgáltathatnak az emberi testből. Ennek ellenére ezen adatok többsége a gyakorlatban a testmozgással kapcsolatos paraméterekre vagy egyszerűen a pulzusszámra korlátozódik. Mivel ezek a korlátozott képességek főképp az emberi test és az eszközök közötti interfészek fejletlenségének köszönhetőek, az interfészek fejlesztése sokféle biológiailag fontos információt szolgáltathat nekünk.
Most az American Chemical Society tudósai kidolgoztak egy olyan multifunkciós, intelligens elektronikus szemüveget (e-glass), ami figyeli az olyan különböző biológiai jelenségeket, mint a viselő agyhullámai és testének mozgása. Az e-glass lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy szemmozgásukkal videojátékot is vezérelhessenek.
A szemüvegkeretet 3D nyomtatóval készítették, majd rugalmas elektródokat adtak hozzá a fül (EEG-érzékelő) és a szem (EOG-érzékelő) közelében. Ezen túlmenően a tudósok vezeték nélküli áramkört építettek be a szemüveg oldalán lévő mozgás- és UV-érzékeléshez, valamint a lencsék belsejébe egy UV-érzékeny, színmódosítható gél került.
Amikor az érzékelő egy bizonyos intenzitású UV-sugárzást érzékel, a lencsék színe megváltozik és gyakorlatilag napszemüveggé válik. A mozgásérzékelő lehetővé tette a kutatók számára, hogy nyomon kövessék a szemüveget viselő testtartását és járását, vagy, hogy észleljék, amikor azok elestek. Az EEG az agy alfa-hullámainak ritmusát rögzítette, ami alkalmas a felhasználható egészségének megfigyelésére.
Végül, az EOG monitor lehetővé tette a felhasználó számára, hogy egy videojátékon belül nagy sebességgel téglákat mozgasson a szem irányának és szögének változtatásával. Az e-szemüveg kitűnően vizsgázott a digitális egészségügyi felhasználás lehetőségeit tekintve, és virtuális valóság alkalmazásokban is. A kutatás eredményeit az ACS Applied Materials & Interfaces folyóiratban tették közzé.
(Forrás: ACSP Képek: WPF, Unsplash)