Idén összesen 370 millió dollár került szétosztásra, a kiválasztottakkal pedig az űrhivatal Space Technology Mission Directorate (STMD) indítja meg a tárgyalásokat – jelentette be a NASA. A szerződésekben végleges ár és teljesítendő mérföldkövek is szerepelnek. A listát tehát a fenti linken lehet elolvasni.
A legérdekesebb ezek közül talán a Hold felszínének kutatásához és a helyi nyersanyagok felhasználásához köthető (Lunar Surface Innovation Initiative Technology Demonstration) kategória. Ennek keretében nyert ugyanis a Nokia of America 14 millió dollárt, hogy LTE/4G kommunikációs technológiát juttasson az űrbe. A rendszer támogatja majd a Hold felszínén a kommunikációt akár nagyobb távolságban, gyorsabban és megbízhatóbban, mint a jelenleg erre a célra használt sztenderd technológiák. A Nokia kutatócége, a Bell Labs, ezzel kapcsolatban több részletet is megosztott a Twitteren:
To the moon! ?
We are excited to have been named by @NASA as a key partner to advance “Tipping Point” technologies for the moon, to help pave the way towards sustainable human presence on the lunar surface.
So, what technology can you expect to see? (1/6) pic.twitter.com/wDNwloyHdP
— Bell Labs (@BellLabs) October 15, 2020
A tervek szerint a 4G/LTE hálózat, amely tehát az első vezeték nélküli hálózat lesz a Holdon, mindössze az első lépés, mivel a cél (ott is) az átállás idővel az 5G-re. A hálózatnak kiemelten fontos szerep jut majd az adattovábbításban, a holdjárók irányításában, a valós idejű felszíni navigációban, valamint a nagy felbontású videók streamelésében. A hálózat fejlesztésekor két főbb szempontot vettek figyelembe: ezek egyike az ellenálló képesség – vagyis az extrém hőmérsékletek, a sugárzás, valamint az űrben tapasztalható vákuum elviselése. Tekintetbe vették a nagy fokú rázkódást is, ami a kilövéskor, valamint a Holdra történő landolásnál lép fel. A másik szempont a szállíthatóság: ennek megfelelően a rendszer megfelel azoknak az elvárásoknak, hogy mind súly, mind méret, mind pedig energiaigény szempontjából a tökéletes minimumra kell törekedni. A hálózat fogja lehetővé tenni az ember hosszabb tartózkodását is a Holdon.
Habár a szerződésekben tehát lefektettek mérföldköveket, az ezekhez esetleg kapcsolódó dátumok nem ismertek. A NASA azonban 2028-ra már szeretne állandó bázist létesíteni a Holdon, addigra pedig a fentiek alapján a rendszernek már működnie kellene.
(Borítókép: Nokia Bell Labs/Twitter)