A biológiai tudományok történetében, pontosabban az agykutatás területén mostanáig az volt a bevett gyakorlat, hogy kísérleti állatok agyait használták a szerv megfigyelésére. Merthogy etikai okokból kifolyólag emberi agyon ugyanezt nem tehették meg. Kutatók egy csoportja az elmúlt évek során azonban megtalálta a módját az emberi szervvel megegyező sejtcsomók növesztésére, ami jobb alternatívát nyújthat a megfigyelésekhez az állatkísérletekkel szemben.
Az úgynevezett organoidok pluripozens őssejteket használnak növekedésükhöz, és lényegében bármilyen típusú emberi sejtté kifejlődhetnek. A pluripozens őssejt csökkent potenciával rendelkező őssejt, mely nem képes extraembrionális szövet létrehozására, ellenben mindhárom csíralemez kialakítására és ivarsejtek képzésére egyaránt alkalmas. Ilyen például az embrionális-őssejt. A kutatók ezért meghatározott gyógyszereket, illetve növekedési faktorokat alkalmaztak, ezáltal pontosan azt a szervet kapták, amit eredetileg szerettek volna. Kezdetleges kísérleteik után megkezdték az agy, illetve más idegszövet kialakítását (ehhez el kellett érniük, hogy az organoidok előaggyá fejlődjenek), melyek jóval tovább életben maradtak a kezdetben kreált szervekhez képest, így a szakértők még többet megtudhattak az agy fejlődéséről.
Az organoidok az előagy gömb alakú, önállóan szerveződő szerkezetei, ami magában foglalja az epithalamust, a thalamust, a subthalamust és a hypothalamust. Vagyis az emberi agy mindazon részeit, melyek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kognitív, szenzoros feldolgozásnál, illetve a motorikus funkciónál. Munkájuk során a kutatóknak sikerült az organoidok élettartamát majdnem háromszáz napra növelni, ami elegendő időt biztosít számukra a komplexebb vizsgálatok elvégzéséhez is. Egyúttal azt remélik, hogy a jövőben az agyi rendellenességeket is jobban megismerhetik, sőt idővel talán megakadályozhatják kialakulásukat.
A kísérlet szkeptikusai ugyanakkor már kevésbé bizakodóak, szerintük ugyanis az eset számos dilemmát felvet: példának okáért, mennyivel etikusabb ez a fajta módszer az emberi agyon történő kísérletezéshez képest? Elvégre mi történik, ha a próbálkozások előbb-utóbb egy élő, öntudattal bíró mesterséges agy kifejlesztéséhez vezetnek? A Stanford Egyetem munkatársai szerint azonban ettől felesleges tartani, hiszen az általuk alkotott sejtcsomók korántsem olyan komplexek, mint maga az emberi agy.
Egészen konkrétan 2011 óta, amikor is felreppentek az első hírek kaliforniai tudósokról, akik karbon nanocsövekkel lemásolták az idegsejteket összekötő szinapszisok működését; szén nanocsövekkel elektromos áramköröket készítettek, melyek már az első teszteken sikereseknek bizonyultak, mivel pontosan utánozták a szinapszisok viselkedését.
Az emberi idegrendszer milliónyi idegsejtet tartalmaz, melyek több ezer szinapszissal kapcsolódnak egymáshoz. A szinapszisok kialakulása az idegsejtek találkozásánál történik, segítségükkel az ingerületek könnyen terjednek egyik sejtről a másikra. Két fajtája, nevezetesen kémiai és elektromos létezik: előbbinél a kémiai anyagok közvetítő szerepet játszanak az ingerület továbbadásakor, míg az elektromosnál a szorosan elhelyezkedő sejtek közti ioncsatornák segítik az ingerületi állapot továbbítását. Utóbbi jellemző a gerinctelenekre, illetve a kisebb gerincesekre.
"Mindez csupán az első szükséges lépés kérdésünk megválaszolásához, miszerint lehetséges-e olyan áramkört készíteni, ami neuronként viselkedhet? A következő lépés viszont már sokkal komplexebb: hogyan tudnánk összefűzni ezeket az áramköröket úgy, hogy azok végül utánozzák az agy funkcióit? " - mondja Alice Parker professzor, a kutatócsoport vezetője.
A professzor 2006 óta foglalkozik a mesterséges agy kifejlesztésével, és szerint a következő problémát az idegsejtek plaszticitása, vagyis képlékenysége jelenti. Hiszen ahogy egykor Szent-Györgyi Albert írta,
"az ember nem szarvakat növesztett vagy mérget termel, hanem az agyával alkalmazkodik a megváltozott környezetből érkező külső ingerekre az egész élete során, és ezt áramkörökkel pótolni nyilvánvalóan hatalmas feladat."
Henry Markram, a Brain Mind Institute vezetője a 2009-es TED Global konferencián mutatta be 2005-ben indult Blue Brain nevű projektjét, melyben az emlősök laboratóriumi adatai alapján megpróbálták számítógépes modelleken szimulálni agyuk működését. Markram elképzelése szerint a mesterséges agy a jövőben sokat segítene a tudósoknak az agy és a mentális betegségek pontosabb megismerésében. Markram és csapata korábban már sikeresen szimulálták egy patkány agykérgi oszlopainak - az agykéreg neuroncsoportjai - működését, ám a patkány agya jóval egyszerűbb felépítésű az emberi agyhoz képest, így az eredmények sem tekinthetők teljesen relevánsnak. Ráadásul ez a fajta megvalósítás óriási teljesítményt igényelt: minden idegsejtnek körülbelül egy PC számítási erejére van szüksége, de a számítógépek gyors fejlődése miatt előbb-utóbb a százmilliárdos nagyságrend szimulálása is gyerekjáték lehet. Markram akkor azt jósolta, tíz éven belül elkészülhet az első mesterséges agy.
(Fotó: Needpix, Pixabay)