Musk a Forbes beszámolója szerint Twitteren elegyedett beszélgetésbe Peter Schiff amerikai befektetővel, aki Musk egyik korábbi tweetjét idézve fejtette ki a nem túl hízelgő véleményét a Bitcoinról, valamint arról, hogy az arany szerinte sokkal jobb befektetés. A Tesla vezére korábban azt írta, hogy "a bitcoin majdnem ugyanakkora hülyeség, mint a fiat pénz", ezt az állítását viszont most Schiff posztjára reagálva kicsit pontosította.
"A pénz valójában csak egy adat, ami lehetővé teszi, hogy megszabaduljunk a cserekereskedelem kényelmetlenségétől" - írta Musk. "Mint minden adatra, ezekre az adatokra is jellemző a késleltetés és a hiba, a rendszer viszont úgy fejlődik, hogy mindkettőt minimalizálja".
"Ennek ellenére a bitcoin és az ethereum árfolyama magasnak tűnik, lol"
- zárta sorait Musk. Bár egy Twitter-bejegyzés általában nem szokta megrengetni a piacot, az elmúlt hetekben többször is kiderült, hogy Musk bejegyzései nagyon is hatással tudnak lenni a tőzsdei részvények vagy a kriptovaluták árfolyamára, elég csak a dogecoin, a Signal vagy akár a GameStop árfolyamának szárnyalására gondolni. Muskot persze különösebben valószínűleg nem foglalkoztatja, hogyan hathat akár a saját cégére egy-egy ilyen megnyilvánulása, tavaly májusban például a Tesla-részvények értéke 10%-ot csökkent egy nap alatt, miután Musk a Twitteren megjegyezte, hogy szerinte a Tesla részvényárfolyama túl magas.
A mostani megjegyzésének egyelőre nem lett ilyen hatása, hiszen a bitcoin árfolyama a hétvégén is tovább erősödött, vasárnap estére pedig egy bitcoin értéke átlépte az 58 ezer dollárt, vagyis a 17 millió forintot. Hogy mi számít magasnak, az a bitcoin esetében egyébként is egy nyitott kérdés, hiszen hogy milyen szinteket érhet el a kriptovaluta árfolyama, arra a szakértők is csak tippelgetnek. Az elmúlt hónapokban a nullától az egymillió dollárig szinte már minden elhangzott, és napról-napra érkeznek az újabb és újabb jóslatok. Nicholas Pelecanos, a NEM blockchain-hálózat kereskedelmi vezetője a Forbes-nak küldött levelében azt írja, hogy a bitcoin emelkedésének számtalan oka van, amelyek közül a legfontosabb az a trend, amit a MicroStrategy és a Tesla kezdett meg, vagyis hogy a bitcoin környékén megjelentek a nagy intézményi befektetők is.
Musk a múlt héten egyébként némileg igyekezett eltávolodni a Tesla bevásárlásától, ugyanis egy másik bejegyzésében arról írt, hogy a Tesla tevékenysége "nem tükrözi közvetlenül" az ő véleményét. Szerinte egy S&P 500-as vállalat számára "kalandos" vállalkozás bitcoint vásárolni, ami egy kicsit kevésbé hülye formája a likviditásnak, mint a készpénz. "Amikor a fiat pénzek reál kamatlába negatív, csak egy őrült nem nézne szét másfelé" - írta, majd jött a már fentebb említett megállapítása, miszerint a bitcoin majdnem ugyanolyan hülyeség, mint a fiat pénz. "A kulcsszó a majdnem" - tette még hozzá Musk, amit Schiff nagyvonalúan figyelmen kívül hagyott.
Hogy Schiffnek lesz igaza vagy pedig azoknak, akik most bitcoinba "menekítik" a pénzüket, egyelőre nem lehet tudni, Michael Burry szerint például mindkét befektetés komoly kockázatokat hordoz magában. A Business Insider szerint az amerikai tőzsdeguru arra figyelmeztetett nemrég, hogy a járvány utáni nyitás és a gazdaságélénkítő csomagok komoly inflációt idézhetnek elő az USA-ban, a kormányok pedig a bitcoin és az arany kárára fogják menteni a saját valutájukat. Burry azóta már törölt tweetjeiben az USA jelenlegi helyzetét az 1920-as évek Németországáéhoz hasonlította, ahol a háború után hiperinfláció lépett fel. Burryt a legtöbben talán onnan ismerhetik, hogy előre megjósolta a 2007-ben induló jelzálogválságot, amiből a gazdasági válság kibontakozott, később pedig A nagy dobás (The Big Short) címmel film is készült a történetéből, amelyben Christian Bale játszotta Burryt.
(Fotó: Britta Pedersen-Pool/Getty Images)