Videójátékokkal kereskedni nem rossz üzlet, de fizikai boltokban tenni ugyanezt már korántsem annyira jövedelmező, mint tíz vagy húsz éve. Ennek megfelelően míg a GameStop lánc részvényei 2007-ben hatvan dollárt is értek, tavaly nyáron ennek a tizenötödéért, négy-öt dollárért lehetet adni-venni őket a New York-i tőzsdén. Amikor ezt a cikket írjuk, ez a szám épp háromszázötven dollár körül mozog - vagyis körülbelül hatszor annyi, mint 2007-ben, amikor a PlayStation 3 játékokért még el kellett autózni vagy buszozni a legközelebbi bevásárlóközpontig, és majdnem százszor annyi, mint fél éve. Az Ars Technicán Kyle Orland egy részletes cikkben foglalta össze, hogy mi történt, és annak
sokkal több köze van a trollkodáshoz mint a közgazdaságtanhoz.
Úgy tűnik, a papírok mozgásáért egy WallStreetBets nevű subreddit, vagyis Reddit alfórum felel. Ez a csoport nem a legnépszerűbb a portálon, mindössze hárommillió tagja van, ami például a cukiságokat posztoló aww-nak, vagy a gamingnek csak a töredéke, de mégis úgy tűnik, hogy ennyi eltökélt internetező elég ahhoz, hogy megőrjítse a tőzsdét, illetve annak egy szeletét.
A GameStop papírjaival a fizikai boltok rossz kilátásai miatt sokan shortolnak - vagyis fogadnak arra, hogy esni fog az áruk. Ehhez kölcsönkérnek mondjuk tíz GameStop részvényt összesen ötven dollárért, azonnal eladják azokat, majd meghatározott idővel később újra megveszik a részvényeket - reményeik szerint - olcsóbban, mondjuk negyven dollárért; visszaadják a tíz részvényt - és nyertek is tíz dollárt.
A GameStop részvényei tavaly már olyan keveset értek, hogy ez a WallStreetBets hozzászólóinak is feltűnt, és elkezdtek egyre behatóbban foglalkozni a papírokkal. Szépen, reálisan emelkedett a részvények ára, ám az mostanra a csillagokig szállt, mert úgy tűnik, hogy a fórumozók - bosszúvágyból vagy trollkodásból - elkezdték "szorongatni" azokat, akik shortolták a céget. Azok ugyanis, akik január elején vettek tíz GameStop részvényt százhetven dollárért, eladták azokat ugyanennyiért, és arra vártak, hogy majd olcsóbban megveszik és visszaadják a papírokat, most hoppon maradtak: ha vissza kell adniuk a tíz részvényt, amivel tartoznak, ebben a pillanatban háromezer-ötszáz dollárjukba fog kerülni. Ezért a legtöbben újra kölcsön fognak kérni, tovább várva az esésre - és a fórumozók egy ideig, amíg a kedvük vagy a pénzük tart, tovább emelik az árakat. Ráadásul nem csak a GameStop, de a Bed, Bath and Beyond lakberendezési áruház és az AMC mozilánc részvényei is foglalkoztatják a WallStreetBetset: mindkét papír ára az egekben van cikkünk írásakor.
Nem csak a fórumozók tudják egy-egy hozzászólásukkal megmozgatni a tőzsdét: a héten Elon Musk írt ki Twitteren annyit, hogy "szeretem az Etsy-t", és a cég papírjai máris megmozdultak, bár közel sem akkorát, mint pár hete, amikor a Signalt dicsérte a platformon. Az üzenetküldő app egyébként nincs is a tőzsdén, egy alapítvány üzemelteti, de Musk szimpátiája a Gizmodo cikke szerint elég volt ahhoz, hogy egy azonos nevű cég értékelése 5 100 százalékkal nőjön. Musknak érdemes óvatosan bánnia a platformmal: ahogyan arról korábban beszámoltunk, volt, hogy azt írta, hogy "A Tesla részvények túlértékeltek SZVSZ" , és a cége máris 14 milliárd dollárral kevesebbet ért. Ráadásul az ilyen megjegyzéseinek nem csak a részvényesei nem örülnek: a pénzügyi hatóságoknak húszmillió dollárt kellett fizetnie, és a Tesla elnöki posztjáról is le kellett, hogy mondjon a kihágásai miatt.
Az Ars Technica cikke szerint a fórumozók nem számíthatnak hasonló retorziókra, a legnagyobb büntetésük az lehet, hogy amikor kifullad a lendület, ugyanilyen gyorsan vissza is esik a részvényeik ára. Azt viszont, hogy az a kifulladás mikor is jön el pontosan, nehéz megbecsülni, hiszen az online kereskedési platformok egyre nagyobb népszerűsége, a gyors és impulzív adás-vétel lehetősége, a kriptovalutáknál is tapasztalható fel-fellángoló lelkesedés hatalmas pénzeket mozgathatnak meg.
(Fotó: Michael M. Santiago/Getty Images, Dan Keck/Flickr)