A bolygó teljes vízkészlete megtisztítható lehet ezzel az új módszerrel

2025 / 04 / 09 / Felkai Ádám
A bolygó teljes vízkészlete megtisztítható lehet ezzel az új módszerrel
Az Egyesült Államok kutatói egy eddig ismeretlen mikrobafajt azonosítottak, amely komoly szerepet játszhat a szennyezett víz megtisztításában. A CSP1-3 nevű mikrobát Iowa és Kína területéről származó talajmintákban, 21 méteres mélységben találták meg.

A kutatást Dr. James Tiedje, a Michigani Állami Egyetem Mikrobiökológiai Központjának szakértője vezette – írja az Interesting Engineering. Vizsgálatuk középpontjában a Föld egyik kevéssé feltárt, de annál fontosabb része, az úgynevezett kritikus zóna állt. Ez a zóna a fák lombkoronájától egészen a talaj mély rétegeiig terjedhet, akár 200 méter mélységig, és létfontosságú szerepet tölt be az élet fenntartásában: szabályozza a víz- és tápanyagkörforgást, valamint támogatja a mezőgazdaságot és az ökoszisztémákat.

„A mély kritikus zóna a Föld egy jelentős, de eddig szinte teljesen ismeretlen területe”

– hangsúlyozta Tiedje. A kutatócsoport DNS-elemzéssel vizsgálta a mélyen eltemetett talajmintákat, és megállapította, hogy a CSP1-3 mikrobák – melyek eredetileg vízi élőlények voltak – évmilliók alatt úgy fejlődtek, hogy képesek legyenek túlélni a tápanyagban szegény, zord körülményeket. Meglepő módon pedig még ilyen mélységben is aktív anyagcserével rendelkeznek.

„Sokan azt hinnék, hogy ezek az organizmusok csupán szunnyadnak odalent, de DNS-vizsgálataink szerint lassan ugyan, de növekednek és működnek”

– tette hozzá Tiedje.

Különösen figyelemre méltó volt, hogy a CSP1-3 mikrobák a mély talajrétegekben domináns jelenlétet mutattak: egyes mintákban ezek az élőlények a mikrobapopuláció több mint felét tették ki – jóval többet, mint ami a felszíni rétegekben jellemző. A kutatók úgy vélik, hogy ez a mikrobatörzs rendkívüli módon alkalmazkodott a mélyben uralkodó körülményekhez.

A mély talaj természetes vízszűrőként működik. Míg a felsőbb rétegeken a víz gyorsabban átszivárog, a mélyebb rétegek képesek hosszabb ideig megtartani azt, így alaposabb tisztítást biztosítanak. A CSP1-3 mikrobák a felszíni rétegekből lejutó szén- és nitrogénvegyületekkel táplálkoznak, miközben segítenek a visszamaradó szennyeződések lebontásában.

„Olyanok, mint az utolsó védelmi vonal”

– fogalmazott Tiedje.

A kutatócsoport célja most az, hogy laboratóriumi körülmények között is képesek legyenek szaporítani ezeket a mikrobákat – ami nem kis kihívás, tekintve a különleges élőhelyüket. Az anyagcseréjük alaposabb megértése azonban új megoldásokat hozhat a környezeti szennyezők lebontásában, és hozzájárulhat a hatékonyabb víztisztító rendszerek fejlesztéséhez is.

(Kép: Pixabay)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.