A cigarettagyártó szerint a dohánynövények gyorsabb és biztonságosabb hatóanyag-fejlesztést kínálnak. A vállalat, - mely több vezető cigarettamárka gyártója, - közölte, hogy potenciális koronavírus-oltással rendelkezik dohánynövények felhasználásával.
"Ha a tesztelés sikeres, a BAT reméli, hogy a megfelelő partnerekkel és a kormányzati ügynökségek támogatásával júniustól kezdve hetente 1 - 3 millió adagot lehet belőle előállítani"
- mondta a cég.
A londoni tőzsdén jegyzett vállalat a bejelentést arra használta, hogy világgá kürtölje dohányipari birodalmának pozitív vonatkozásait, mondván, hogy az „új, gyorsan növekvő dohánynövény-technológia” juttatta őket helyzeti előnyhöz, az oltás kidolgozásában, a többiek előtt.
"A dohánynövények a hagyományos módszerekhez képest gyorsabb és biztonságosabb oltóanyag-fejlesztés lehetőségét kínálják"
- tették hozzá.
A BAT közleménye szerint amerikai biotechnológiai leányvállalatuk, a Kentucky BioProcessing (KBP) már a pre-klinikai tesztelésnél tart, és az oltáson nonprofit alapon dolgoznak. A KBP-t 2014-ben vásárolta meg a dohánygyár, a cég korábban az Ebola kezelésén dolgozott.
A BAT szerint az ő munkájuk "potenciálisan biztonságosabb , mivel a dohánynövények nem tudnak emberi kórokozókat befogadni, amelyek emberi betegségeket okozhatnának."
Kijelentették, hogy kapcsolatba léptek az Egyesült Államok Élelmezési és Gyógyszerügynökségével, valamint az Egyesült Királyság Egészségügyi és Szociális Gondoskodási Minisztériumával, hogy „támogatást és hozzáférést kínáljanak a kutatáshoz azzal a céllal, hogy megkönnyítsék a Covid-19 elleni oltás kidolgozását.”
Dr. David O'Reilly, a BAT tudományos kutatási igazgatója elmondta: „A vakcinák kidolgozása kihívásokkal teli és összetett munka, ám úgy gondoljuk, hogy jelentős áttörést értünk el a dohánynövény-technológiai platformmal, és készen állunk arra, hogy együtt dolgozzunk a kormányokkal és az összes az érdekelt féllel, hogy segíthessünk a Covid-19 elleni háború megnyerésében. A KBP egy ideje kutatja már a dohánynövény alternatív felhasználási lehetőségeit. Az egyik ilyen alternatív alkalmazás a növényi-alapú vakcinák kifejlesztése.”
A BAT állítása szerint klónozták a koronavírus genetikai szekvenciájának egy részét, és kifejlesztettek egy potenciális antigént. Az antigént ezek után dohánynövényekbe helyezték szaporítás céljából, és a növények betakarítása után az antigént visszanyerték, megtisztították, jelenleg a pre-klinikai tesztelés folyik a részvételével. A dohányipari vállalkozás jellemzően kampánycsoportok kritikájának célkeresztjében áll, ideértve a fiatal és vonzó modelleket is, amelyek arra ösztönzik a fiatalabb generációt, hogy próbálják ki az e-cigarettákat és a vaping technológiát.
(Forrás: TheGuardian Képek: Unsplash)