A Foodora, ami Magyarországon régen Foodpanda névre hallgatott, Ausztria, Csehország, Szlovákia és Magyarország mellett az északi országokban, Dániában, Finnországban, Svédországban és Norvégiában nyújt ételrendelési és kiszállítási szolgáltatást, a legtöbb helyen pedig a szokásos módokon, kerékpárral, motorral vagy autóval közeledő futárok végzik a munkát. Ez a helyzet két helyszínen, Svédországban és Norvégiában már kezd megváltozni, a cég ugyanis elkezdte tesztelni és a közeljövőben még inkább kibővíti a legújabb házhozszállítási technológiákat, és nemsokára még több drón, valamint házhozszállító-robot csatlakozik a flottához.
A vállalat a Magyarországról már évekkel ezelőtt kivonult Tele2 svéd telekommunikációs szolgáltatóval kötött szerződést a tesztek kivitelezésére: ennek értelmében a Tele2 5G hálózatát használva indítják útjára a robotokat, amelyek az IoT rendszer előnyeit kiaknázva navigálnak a városokban a megrendelő ajtajáig. Idén elsőként a Doora nevű guruló robotokat állítják munkába, amelyek 6 km/h-ás maximális sebességgel fuvarozzák a szállítmányt, amiből akár 20 kilogrammot is elbírnak egyszerre, és egyhuzamban nyolc órát dolgoznak végig, mielőtt négy órás töltési szünetre kell menniük. A robotok működése közben felmérik a navigációs és kommunikációs képességeiket, különös tekintettel a forgalmas környékeken való boldogulásra és a zebrákon való átkelésre. Az első kísérletet a Doora robottal 2021-ben végezték, de ekkor a Stureplan téren közeledő droidot még egy mérnök kísérte, hogy közelről figyelje tevékenységét, és segítsen a navigációban.
A robotokat 2025-ben tervezik bevezetni Stockholmban, a Foodora Air elnevezésű drónprojektet pedig már tavaly tesztelték a McDonald’s együttműködésével, 2026-ra a bővítés és a kereskedelmi szolgáltatás indítását tervezik. A Nimbi drónokat az Aerit biztosítja - a járművek csak 4 kilogrammot tudnak egyszerre szállítani, viszont a földi robotoknál gyorsabban és egyszerűbben jutnak el a célhelyszínre, és külön infrastruktúra nélkül is fel tudják venni, valamint le tudják tenni az árut bármilyen terepen. A drónokat egyelőre csak olyan helyeken használják, ahol nem akadályozzák a közeledést, tehát főként magánterületeken.
A svéd próba után Norvégiában is megkezdik a bevezetést, és a kellő engedélyek beszerzése után már szintén robotok és drónok társulhatnak a futárokhoz.
(Computer Weekly Fotó: Tele2, Foodora)