A fura felhő, ami sosem mozdul el a helyéről

2024 / 11 / 16 / Felkai Ádám
A fura felhő, ami sosem mozdul el a helyéről
Habár nemrég horrorfilmben is akadt felhő, ami meg sem mozdult, a Taieri Pet néven ismert természeti jelenség teljesen ártalmatlan, de annál különlegesebb.

Új-Zéland lélegzetelállító tájai régóta lenyűgözik egyebek közt a filmeseket is, és olyan ikonikus alkotások hátteréül szolgálnak, mint A gyűrűk ura. A tengerpartoktól a működő vulkánokig terjedő változatos táj szépsége szinte másviláginak tűnik – és, hát, amint a föld, úgy az ég is. Új-Zélandban ugyanis a magasság is titkokat rejt, olyan látványosságokat, amelyeket az egész glóbuszon ritkaságszámba mennek – ezek közé tartozik a Taieri Pet néven ismert különleges természeti jelenség – írja a Science Alert cikke.

A Taieri Pet egy úgynevezett lencsefelhő, amely egy ritka, álló felhőtípus, és meghatározott légköri körülmények között jön létre. Ezek a felhők általában a troposzférában képződnek, amikor a szél egy akadályon, például hegyláncon átbukva állóhullámokat hoz létre. Ha a nedvesség ezeknek a hullámoknak bizonyos pontjain lecsapódik, akkor jellegzetes lencse alakú felhők formálódnak. A lencsefelhőknek három fő típusa van: altocumulus (ACSL), stratocumulus (SCSL) és cirrocumulus (CCSL), attól függően, hogy milyen magasságban jelennek meg. Magyarországon is meg szoktak jelenni ilyen felhők időnként, de a közeli Tátrában kialakuló lencsefelhők valóban szemkápráztatóan gyönyörűek.

Olyan különösek ezek az egy helyben megdermedt felhők, mintha egy Stephen King regényben olvasnánk róluk A vágtázó szélben is mozdulatlan, csészealj alakú felhőket néha még azonosítatlan repülő tárgyként is szokták jelenteni, pedig mindössze természeti törvények állnak a különös, egyébként Magyarországon is előforduló jelenség hátterében.

Új-Zélandon a Taieri Pet leggyakrabban az Otago tartomány Strath-Taieri régiójában, a Rock and Pillar Range hegyei felett figyelhető meg, Middlemarch városának közelében. A jelenségről szóló első helyi feljegyzések az 1890-es évekre nyúlnak vissza, és a helyi lakosok már régóta a Taieri Pet megjelenését a közelgő viharok előjeleként értelmezik.

Szeptemberben a NASA Operational Land Imager (OLI) műszere, amely a Landsat 8 műhold fedélzetén található, látványos felvételt készített erről a különleges felhőről. A Landsat 8 körülbelül 705 km magasan kering a Föld felett sarki pályán, és 16 naponta készít részletes képeket bolygónkról. A Landsat program immár több mint 50 éve nyújt felbecsülhetetlen értékű adatokat a tudósok számára, miközben lenyűgöző képeivel a nagyközönséget is ámulatba ejti. A Taieri Pet remek példája annak, mennyire sokszínű és különleges a bolygónk – nem csak tudományos szempontból érdekes, de valahol egy mindenki számára érthető, természeti csoda. Az ehhez hasonló képek egyébként szabadon megtekinthetők a Landsat galériáiban, ahol bárki gyönyörködhet a bolygónk lenyűgöző szépségében.

(Kép: Ez a nagyított kép részletesebben mutatja a felhőt és a felszínt. A képen látható a Macraes bányarendszer, Új-Zéland legnagyobb aranybányája, forrás: NASA/Lauren Dauphin; USGS)


Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Az ideális ajándék praktikus, elegáns, és valóban hasznos – pont, mint a Braun S9 Pro+ elektromos borotva.
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.