A galaxis leggyorsabb csillagait talán idegenek irányítják – állítják a kutatók

2024 / 11 / 29 / Felkai Ádám
A galaxis leggyorsabb csillagait talán idegenek irányítják – állítják a kutatók
Az elméleti modell nem teljesen megvalósíthatatlan – papíron legalábbis. Ráadásul akad csillag a galaxisunkban, ami meg is felel ennek.

Egy új elmélet szerint az intelligens idegen civilizációk esetleges képesek lehetnek arra, hogy a rendszerük csillagait “hajtóművé” alakítsák, és ily módon fedezzék fel a galaxist. Bár ez az elképzelés természetesen erősen spekulatív, meglepő módon néhány ismert csillagrendszer mégis illeszkedhet ehhez – írja a LiveScience.

A csillagközi utazás hatalmas kihívás, elsősorban a hatalmas távolságok miatt. Mi a megoldás, a hibernálás? A féregjárat? Ha egy kicsit a “dobozon kívül” gondolkozunk, akkor a válasz az, hogy ahelyett, hogy elhagynák a csillagrendszerünket, a csillagrendszerrel együtt vágunk neki az útnak. Ennek megfelelően eléggé fejlett civilizációk felgyorsíthatják a saját csillagaikat, és a bolygóikkal, valamint az erőforrásaikkal együtt utazhatnak. Ehhez “mindössze csak” a csillag manipulálására lenne szükség, vagyis valahogy elérni például, hogy az égitest anyagkibocsátása asszimetrikus legyen – ez már elegendő tolóerőt generálna a kívánt irányba. De miért vágna bele bárki egy ilyen gigászi vállalkozásba? Például mert, mentené az irháját – vagyis elkerülne egy közeli szupernóva robbanást. Ám az önfenntartáson kívül szóba jön az új területek felfedezése, erőforrások keresése – magyarán a szokásos, extenzív indokok.

A bináris csillagrendszerek különösen alkalmasak lehetnek egy ilyen “utaztatásra”. Clement Vidal, a Brüsszeli Vrije Universiteit filozófusa egy friss, de a tudományos kiértékelésen egyelőre még nem átesett tanulmányában erre a lehetőségre hívta fel a figyelmet. A bináris rendszerek – amelyekben két csillag kering egymás körül – gyakoribbak és könnyebben irányíthatók, mint az egyedülálló csillagok. Vidal egy olyan rendszert modellezett, amely egy neutroncsillagból és egy alacsony tömegű kísérőcsillagból áll. Ez az elrendezés ugyanis pontos tolóerő-szabályozást és irányítást tesz lehetővé.

A módszer lényege tehát a csillaganyag egyenetlen kilökése. Például mágneses mezők vagy a csillag felszínének egyenlőtlen felmelegítését előidéző eszközök segítségével az elképzelt civilizáció irányítani tudná, hogy a csillag mely irányba bocsásson ki több anyagot. Ha ezt a technológiát a neutroncsillag közelében alkalmaznák, az intenzív gravitáció további energiát biztosíthatna. Az eszközök működtetését a csillag pályájának bizonyos pontjaihoz időzítve az egész rendszert irányítani lehetne, sőt akár a pályasíkon kívüli mozgás is lehetővé válna.

Meglepetésre a galaxisunkban található néhány bináris rendszer, amely megfelel a fentebbi elméleti modellnek: például a PSR J0610-2100 “fekete özvegy” pulzár vagy a PSR J2043+1711 “redback” pulzár. Ezek a rendszerek jelentős gyorsulást mutatnak, habár a viselkedésük valószínűleg természetes folyamatok eredménye. Vidal szerint azonban bár alacsony a valószínűsége, hogy ezeket tényleg egy fejlett civilizáció irányítaná – azért ezeknek – biztos, ami biztos – érdemes lehet alaposabban is körmére nézni.

(Művészi illusztráció egy kettős csillagrendszerről, forrás: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva)


Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Az ideális ajándék praktikus, elegáns, és valóban hasznos – pont, mint a Braun S9 Pro+ elektromos borotva.
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Az internetes csalások és kártevők világa minden eddiginél kifinomultabbá vált, a védtelen felhasználók pillanatok alatt áldozattá válhatnak. Az óvatosság önmagában nem elég.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.