A gázvezetékek egyik legnagyobb problémáját egy csövekben mászó robot oldja meg Amerikában 2023 / 02 / 18 / Bobák Zsófia
A General Electric kutatási részlege, a GE Research két másik céggel, a Warren Environmentallal és a Garverrel együtt hozta létre PLUTÓT (PipeLine Underground Trenchless Overhaul), a csővezetékek karbantartására szolgáló robotot, ami belülről javítja a hibákat és lehetővé teszi, hogy a vezetékrendszer kiásása és cseréje nélkül lehessen megoldani a felmerülő problémákat. Az Egyesült Államokban a legnehezebben elérhető helyeken lévő, a földgáz szállítására használt rendszereket fogják elsősorban ezzel a módszerrel karbantartani, mivel a vezetékek cseréje már sürgető: a GE leírása szerint az ország teljes gázvezetékrendszerének metán kibocsátása legalább 50%-ban ezekből a régi berendezésekből származik. A csövek kiásása és cseréje nem csak bonyolult, hanem költséges folyamat, a vezetékek bélelése pedig előre elkészített anyagok használatát igényli, a robot viszont egy egyszerű módszerrel: epoxigyantával való befecskendezéssel oldja meg az újabb réteg felvitelét. A megszilárduló gyanta egy újabb csövet hoz létre a már meglevő cső belsejében, aminek élettartama legalább 50 év, így ennyivel növeli a vezeték további működőképességének idejét. A PLUTÓT egyelőre még nem vetették be élesben, az első projektre nyáron kerül majd sor.
Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.