A Google robotflottája hétköznapi, de annál fontosabb képességet sajátított el

2023 / 04 / 28 / Bobák Zsófia
A Google robotflottája hétköznapi, de annál fontosabb képességet sajátított el
A robotok számára sok olyan feladat, aminek megoldása az embereknek nem okoz nehézséget, rendkívüli kihívást jelent, de a Google gépei az újrahasznosítható hulladékot kiválogatni már megtanulták.

A robotok számára sok olyan feladat, aminek megoldása az embereknek nem okoz nehézséget, rendkívüli kihívást jelent. Egyike ezeknek az újrahasznosítható szemét kiválogatása: ezt a munkát csak sok-sok órányi betanulás után tudják több-kevesebb sikerrel végrehajtani. Kérdés persze, hogy ha a humán munkaerő könnyebben és gyorsabban halad a szortírozással, akkor miért kell drága és nehézkes gépeket alkalmazni a kivitelezésére, de a válasz nem bonyolult: azért, amiért a kezdtek óta használják a robotokat, vagyis hogy levegyék egy repetitív és időrabló tevékenység terhét az emberek válláról.

A Google régóta kísérletezik olyan robotokkal, amelyek feladata nem valamilyen általános jellegű munkakör betöltése, hanem kifejezetten egy feladat teljesítése lenne, mégpedig a hulladékok minél pontosabb kiválogatása az újrahasznosítási lehetőségek szerint. A gépeket kétféle módon gyakorlatoztatták: egyfelől egy teremben és munkapad előtt tanulták a megfelelő mozdulatokat, másrészt kiengedték őket a "szabadba", ahol az irodákat járva kellett megtalálniuk és szortírozniuk a szemetet. Míg az osztálytermekben 20 robot tanulta a mesterséget, addig 23 társuk a Google három épületében végzett szolgálatot, alapvetően ugyanazt a megerősítéses tanulási (reinforcment learning, LR) módszert követve. A gépeket először szimulációkkal készítették fel a feladatra, majd a több éves gyakorlat után a termekben végzett 540 000 és az irodákban zajló 32 500 próba alatt begyűjtött adatok segítségével mérték fel a hatékonyság szintjét.

Az eredmények alapján a rendszer 84%-os hatékonysággal működött, ekkora arányban ismerték fel a gépek az eléjük kerülő tárgyakat és a robotok minden egyes újabb adat beszerzése után pontosabban teljesítettek.

A különféle (műanyag, papír stb) újrahasznosítható szeméttípusok "keresztszennyezését", tehát a rossz rekeszbe való behelyezés miatti keveredését 40-50%-os hatékonysággal csökkentették.

(Fotó: Google)

A Google szerint lesz robotforradalom, de nem olyan, mint a tévében Az Alphabet X részlege bejelentette az Everyday Robot Projectet, aminek keretében olyan robotokat fejlesztenek, amik képesek önállóan tanulni a környezetüktől. Szemetet válogatni már tudnak.


Ezzel az ultragyors chippel 4K mozikat lehet pár másodperc alatt letölteni
Ezzel az ultragyors chippel 4K mozikat lehet pár másodperc alatt letölteni
Képzeljük el, hogy az internet olyan gyors, hogy egy 4K-s film letöltése mindössze néhány másodpercet vesz igénybe. Ez a jövő a terahertzes kommunikációs technológia legújabb fejlesztéseinek köszönhetően nem is olyan távoli.
Szuperautomatizált gyárat fejleszt a Volkswagen Kínában
Szuperautomatizált gyárat fejleszt a Volkswagen Kínában
A gyárban már egy kétlábú robotot is tesztelnek és bemutatták, milyen munkákat bíznak rá jelenleg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.