A hidrogénhajtású motorkerékpár bemutatja, hogy az üzemanyagcellás technológia működőképes a motoroknál is

2024 / 01 / 15 / Bobák Zsófia
A hidrogénhajtású motorkerékpár bemutatja, hogy az üzemanyagcellás technológia működőképes a motoroknál is
Az MIT olyan alaposan dokumentálta a motor készítésének lépéseit, hogy ez alapján bárki építhet hasonló járművet.

A Massachusettsi Műszaki Intézet (MIT) elektromos járművekkel foglalkozó csapata (Electric Vehicle Team) egy újabb projekt keretében hidrogénhajtású, üzemanyagcellás motorkerékpárt épített, hogy demonstrálják a hidrogénes üzemeltetés működőképességét ennél a járműtípusnál is. A modellt nyílt forrású platformnak tervezték, amely elsődlegesen kutatási célokat szolgál és aminek leírása alapján mások is össze tudják rakni hasonló járművüket vagy annak módosított verzióját. A projekt résztvevői a hidrogénhajtásban az akkumulátoros-elektromos meghajtás tiszta és életképes alternatíváját látják, amivel a hosszú töltési időt is meg lehetne spórolni az utazás során. Az üzemanyagcellás rendszer azonban egyelőre nagy és drága a mérnökök elmondása szerint, így az általuk készített prototípus nem fog kereskedelmi forgalomban megjelenni, kizárólag kísérletezésre használják, hogy a fejlesztéseknek köszönhetően a jövőben a hidrogén alapú meghajtás sokkal elterjedtebb megoldást képviselhessen a közlekedési szektorban.

Hasonló hidrogénes motorokkal máshol is foglalkoznak a szakemberek, a Honda, Suzuki, a Kawasaki és Yamaha együttműködésével megalakuló HySE koalíció például azt a célt tűzte ki maga elé, hogy kimondottan a kisebb járművekhez fejlesztenek hidrogénes rendszereket, beleértve a motorkerékpárokat, a drónokat vagy a miniautókat. A Kawasaki a program keretében már prezentálta a hidrogénhajtású motorkerékpárját, ami nagy, cserélhető hidrogéntartályokkal biztosítja az energiaellátást. A Ninja H2 HySE tesztelése már idén megkezdődik, de a cég a jármű részletesebb bemutatását csak a tesztek után tervezi. A hidrogénhajtású motorok tehát, ha lassan is, de alakulnak, viszont a használatukat egyelőre több dolog nehezíti: többek között a hidrogén töltőállomások infrastruktúrájának kezdetlegessége is.

(Fotó: MIT)


Alakváltó repülőket tesz lehetővé ez az ultraerős, de nagyon rugalmas anyag
Alakváltó repülőket tesz lehetővé ez az ultraerős, de nagyon rugalmas anyag
Az új anyaggal olyan repülőket lehetne gyártani, amelyek szárnya mindig képes az aerodinamikai szempontból legelőnyösebb formát felvenni.
Vadul pusztítják az oroszok az amerikai tankokat – ezért Teslává kell őket alakítani
Vadul pusztítják az oroszok az amerikai tankokat – ezért Teslává kell őket alakítani
Az ukrajnai háború tűzében születik meg a jövő harckocsija – de milyen lesz? Ez derül ki a cikkünkből.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.