A hagyományos cirkuszi mutatványok állatélet-keserítők, megítélésük minimum ellentmondásos, az idők szava és az állatok fejlődő, változásban lévő jogi megítélése is ellenük dolgozik. Az állatok gyakran szenvednek, természetes közegükből, életterükből kiragadva, kis helyekre bezárva tengődnek. A németországi Circus Roncalli egy új ötlettel talán jó példával járhat elöl, ami segít megoldani a problémát.
A Roncalli egy ideje már csak ritkán vagy egyáltalán nem mutatott be vadon élő állatokkal létrehozott mutatványokat, és nemrég elérkezettnek látták az időt egy radikális váltáshoz is: az állatok ezentúl kizárólag hologramok képében lépnek a pástra.
A közönség egyöntetűen és haladéktalanul imádta a változtatást, a visszajelzések csak pozitívak voltak.
Bernhard Paul, a Circus Roncalli rendezője így mesélt az ötlet eredetéről:
„Mindig is az volt vágyam, hogy költői és modern módon mutassam meg az állatokat a cirkuszban. Amikor láttam Justin Timberlake-t a Superbowl-ban együtt énekelni Prince-el, aki már elhunyt, lenyűgözött a holografikus technika és azonnal tudtam, hogy ez kell nekem."
A cirkusz porondját az új stratégia szerint tervezték meg, 11 darab Optoma ZU850 kivetítővel, nagy hatótávolságú lézerrel és lencsékkel, amelyek kivételes show-t biztosítanak. A hologram tökéletes megjelenítéséhez és megvilágításához nagy kontrasztú kivetítőket is felhasználnak.
Ez a magával ragadó, kiterjesztett-valóság élmény nem csak a cirkusz világára lesz hatással. A közönség új szemszögből láthatja a a cirkuszi kultúrát és kikövetelheti a digitális technológiák további integrálását a hagyományos szórakoztató iparágak egyéb szegmenseiben is.
Jan Creamer, az egyik nemzetközi állatvédő szervezet (ADI) elnöke is megszólalt az ügyben: "Az emberek úgy élvezhetnek egy ilyen előadást, hogy közben nem okoznak szenvedést az állatoknak és nem használják őket tárgyként."
(Képek: Youtube)