A tudósok először újjáprogramozták a 114 éves nő sejtjeit indukált pluripotens őssejtekké (iPSC-k). Az iPSC-k később a test bármely sejtjévé fejleszthetőek. Az előrelépés, amelyet a Sanford Burnham Prebys and AgeX Therapeutics biotechnológiai vállalat tudósai valósítottak meg, lehetővé teszi a kutatóknak olyan kutatások elindítását, amelyek végre felfedhetik annak titkait, hogy a szupercentenáriusok miért élnek ilyen hosszú és egészséges életet. A tanulmányt a Biochemical and Biophysical Research Communications folyóiratban tették közzé.
"Nagy kérdésre kerestük a választ: Vajon egy ilyen öreg személy sejtjeit is újra tudjuk programozni?" - mondta el Evan Y. Snyder professzor, a Sanford Burnham Prebys Őssejt és Regeneratív Orvostudományi Központjának igazgatója, a tanulmány szerzője.
"Most megmutattuk, hogy meg lehet csinálni, és értékes eszközt nyertünk az öregedési folyamatot lassító gének és egyéb tényezők megtalálására" - tette hozzá Snyder.
A kutatás során a tudósok három különböző ember, a fent említett 114 éves nő, egy egészséges 43 éves személy és egy 8 éves progériás gyermek (egy olyan állapot, amely gyors és korai öregedést okoz) vérsejtjeit átprogramozták IPSC őssejtekké.
Ezeket a sejteket ezután mezenchimális őssejtekké alakították át, egy olyan sejttípusba, amely segít fenntartani és helyreállítani a test szerkezeti szöveteit, ideértve a csontot, porcot és zsírszöveteket. A kutatók megállapították, hogy a szupercentenáriumi sejtek ugyanolyan könnyen transzformálódnak őssejtekké, mint az egészséges és a progériás mintából származó sejtek.
Ahogy várható volt, az átprogramozással a telomerek - a DNS-t védő sapkák, amelyek az öregedéssel zsugorodnak - szintén visszaálltak a fiatalkori állapotba.
Figyelemreméltó módon, még a szupercentenárius személyek iPSC sejtjeinek telomerei is fiatalos szintre álltak vissza, hasonlóan a 114 éves kornak megfelelő szintről a nulla éves kornak megfelelő állapotba.
A szupercentenárius iPSC sejtekben azonban a telomer visszaállása ritkábban fordult elő, mint más mintákban - jelezve a szélsőséges öregedés tartós hatásait, amelyekkel még meg kell küzdeni a sejtek öregedésének hatékonyabb visszafordításához.
Most, hogy a tudósok legyőzték ezt a kulcsfontosságú technológiai akadályt, megkezdődhetnek azok a kutatások, amelyek meghatározzák a szupercentenáriusok "titkos elixírét". Például, összehasonlítják majd az egészséges iPSC sejtekből, a szupercentenáriusok iPSC sejtekből és a progériás iPSC sejtekből származó izomsejteket, felderítve a szupercentenáriusok egyedülálló génjeit vagy molekuláris folyamatait.
Ezután olyan gyógyszereket lehet majd kifejleszteni, amelyek vagy meggátolják ezeket az egyedi folyamatokat, vagy emulálják a szupercentenárius sejtekben megfigyelt mintákat. "Miért öregednek a szupercentenáriusok ilyen lassan?" - tette fel a kérdést Snyder.
"Most készen állunk arra, hogy arra a kérdésre is válaszoljunk, amelyre még senki nem volt képes."
(Forrás: Phys.org Képek: Sanford Burnham Prebys)