Két amerikai paleontológus elébe ment a dolgoknak, és megvizsgálták, milyen leleteket hagyunk majd magunk után, melynek feltárása a jövő őslénytan kutatóira vár. A kérdés nem elhanyagolható, tekintve, hogy milyen fontos szerepük van a a földtörténeti korok esetében az adott korra jellemző ősmaradványoknak. A páros elsőként a fauna jelenlegi összetételét elemezte, majd azt, hogy ennek részei miként válhatnak kövületekké a jövőben.
Az bizonyára nem újdonság, hogy a háziállatok mennyisége már most többszöröse a vadállatok mennyiségének, mindennek pedig a majdani ősmaradványokban is látható lenyomatai lesznek.
„Csak Michigan államban az állatok kilencvenhat százaléka emberekből és háziállataikból áll” – Dr. Karen Koy és Roy Plotnick professzor az Anthropocene szaklapban publikálták tanulmányukat.
A paleontológusok csekély esélyt látnak egy ma élő vadállat maradványainak megkövülésére, helyettük többségbe kerülnek a szarvasmarha, birka, kecske, disznó, kutya, macska, na és persze maga az emberi fosszíliák. Érdekesség, hogy a nagyüzemi állattartás és a vágóhidak miatt a jövőben az állatok csontján keletkezett sérülések is eltérnek majd a korábbi, vadászat nyomairól árulkodó sebhelyektől, ahogy a csontmaradványok lelőhelye ugyancsak megváltozik.
„Míg a vadállatok maradványai barlangból, folyópartokról kerültek elő, addig a nagyüzemi tartás miatt a farmok, vágóhidak tömeges vágásai hagynak majd nyomot a kövületekben. A különféle járványokban tömegesen elpusztult élőlények viszont ép csontokkal kerülnek a dögkutakba.” – tette hozzá Plotnick professzor.
A professzorok továbbá arra is kitértek, hogy hamarosan minden eddiginél nagyobb arányban találhatnak ötven kilogrammnál nehezebb háziállatokat a maradványok közt, mivel ezekből jóval több él vadon élő társaikhoz képest. Hozzátették, hogy valószínűleg sokkal nagyobb mennyiségű csont áll majd a paleontológusok rendelkezésére, hiszen azokat szándékosan a föld alá temetik legyen szó dögkútról, szemétlerakóról vagy emberi temetőről.
Mindez annyit tesz, hogy bár az antropocén korszakból fennmaradó kövületek egyedülállóak lesznek a földtörténet során, feltárásuk mégis meglehetősen egysíkú feladat lesz, hiszen azok szinte teljesen megegyeznek.
(Forrás: Sci-news via Anthropocene, Fotó: Pixabay)