Az OLED előnye, hogy hajlékonyan hozzáigazítható többféle felülethez is, ráadásul folyékony oldószerekből is előállíthatóak, vagyis nyomtathatóak, és olcsó megoldást kínálnak egyedi OLED-formatervek létrehozására. Most az UCL (University College London) és az IIT (Istituto Italiano di Tecnologia) kutatói pedig a technológiát némileg talán váratlan módon vetették be: ideiglenes tetoválást hoztak a segítségével létre. A mostani tanulmány a koncepció működőképességét volt hívatott bizonyítani, és ezek szerint nem sok akadály maradt az OLED-tetoválások előtt. Na de mégis mire lesz ez jó azon kívül, hogy nagyon cyberpunknak nézhetünk ki a bulikban (amikor majd megint lesznek ilyenek)? A világító „okos tetkó” ugyan valóban szolgálhat dekoratív célokat is, de ezen kívül számtalan egyéb felhasználási területtel is rendelkezik, ráadásul nem kizárólag az emberi bőrre helyezhető fel.
A szóban forgó tetoválás ismerős lehet azoknak, akik használtak már ideiglenes tetoválást: maga az OLED „készülék” egy papírlapra került, és úgy vihető fel bármilyen felületre, hogy odapréselik, és vízzel megszórják – az alkalmazása tehát igen egyszerű, lényegében úgy működik, mint a gyerekmagazinok mellé adott ideiglenes tetkók. A tetoválás ráadásul egyéb technológiákkal is kombinálható, például fényt bocsájthat ki, ha egy atléta kezd kiszáradni, vagy szintén fényjelzéssel figyelmeztethet arra, hogy a bőrünket túl sok nap érte, és ideje árnyékba vonulnunk. De akár egészségügyi alkalmazás is szóba jöhet, például hogy világít, amennyiben a páciens állapotában változás következik be. Sőt a terápiás felhasználás sem zárható ki, amennyiben a tetoválást a fénylő felülettel a test irányába ültetik be a bőrbe – ekkor a rákos sejteket célzó, fényérzékeny gyógymódokkal kombinálható. Ám nem csak embereket tetoválhatunk, hanem akár gyümölcsökre, pontosabban azok csomagolására is ráhelyezhetjük az eszközt: ekkor a mini OLED arra hívhatja fel a figyelmet, hogy közeleg a lejárati idő. És természetesen mindenféle alakú, funkcióját tekintve hagyományos, de világító tetoválás is alakítható belőle.
A kutatásvezető szerint az OLED-tetkó, mely elképzelés működőképességét tehát most bizonyították, nagy mennyiségben és rendkívül olcsón állítható elő. Maga az eszköz egyébként hihetetlen vékony: a mostani eszköz harmad olyan vékony, mint egy emberi vörösvértest. A zöld fényt kibocsájtó tetoválásokat a kutatók többféle felületen is kipróbálták: üveglapon, műanyagflakonon, narancson, valamint papírcsomagoláson is. A kutatásvezető elmondta azt is, hogy az elektronikus tetoválások folyamatosan bővülő kutatási terület, és az IIT-en már kísérleteztek olyan elektródákkal, melyeket tetoválásként vittek fel a bőrre, és amelyekkel például olyan vizsgálatokat lehetett végezni, mint az elektrokardiogram. A technológia nagy előnye ugyanis, hogy olcsó, egyszerűen felvihető és használható, és némi szappannal és vízzel könnyen meg is lehet tőle szabadulni.
(Címlapkép/nyitókép: Piqsels)