A kémiai analízis szerint nem hamisítvány a kőbe szorult "valódi Excalibur" kard

2023 / 05 / 12 / Felkai Ádám
A kémiai analízis szerint nem hamisítvány a kőbe szorult
Az olaszországi Sienában található Montesiepi-kápolnában akad egy különös műtárgy, amely ismerős lehet az Artúr-legenda rajongóinak – mint kiderült, jó eséllyel nem egy modern hamisítványról van szó.

A kardot övező legenda szerint a penge Galgano Guidotti fegyvere volt, egy 1148-ban született könyörtelen lovagé, aki később katolikus szent lett. Mint azt a Múlt-kor írja:

“A Sienatól 30 km-re délnyugati irányban található Montesiepiben a ciszterci San Galgano apátság egy kőbe szúrt kardot őriz, melyet a legenda szerint egy 12. századi lovag, bizonyos Galgano Guidotti egy látomása után beleszúrt a sziklába s ezzel megtagadta bűnös, erőszakos múltját.”

A Múlt-kor cikke kitér arra is, hogy Mario Moiraghi "San Galgano rejtélye" című könyve szerint “Artúr király és a Kerekasztal lovagjainak kelta legendája Galgano 1181-es halála után keletkezett”, és Moiraghi szerint Galgano anyjának a szenté vatáshoz szükséges tanuságtételében minden fontos eleme előkerül a grállovagok későbbi legendájának: Merlin, a varázskard, a kerekasztal és a többi. Magyarán ezek szerint a tényleges Galgano ihlethette Artúr király legendáját. Magát a kardot, bizonyos értelemben tehát az eredeti Excaliburt, azonban sokáig újkori hamisítványnak gondolták.

Mint azt az IFLScience írja, 2001-ben Luigi Garlaschelli vegyész megvizsgálta a műtárgyat, és számos meglepő részletet talált, miközben megcáfolta, hogy a kard nemrégiben készült hamisítvány lenne. Garlaschelli szerint a kard stílusa megfelel Galgano korának, Xa-típusú kardnak is nevezik, és a 12. században volt elterjedt. Garlaschelli emellett lyukat fúrt a sziklába is, és magából a kardból vett mintát: bár a vasleleteket nem lehet egyértelműen datálni, a fém összetétele sem utalt arra, hogy modern ötvözetről lenne szó.

Akad azonban további bizonyíték is: összehasonlították a kardmintában található nyomelemeket azzal a vassalakkall, amely az apátság környékén található – ezek a kisebb kovácsműhelyekből maradtak fenn, és ezek alapján a kard valóban itt és a megfelelő időben készülhetett. Érdekesség, hogy a kard közelében találtak pár mumifikált kezet – a legenda szerint ezek azoké a tolvajoké voltak, akik megpróbálták a kardot ellopni, de Isten lesújtott rájuk. Mivel a kezek értelemszerűen szervesek, ezek esetén már lehetett használni a szénalapú kormeghatározást, ami alapján a tolvajok a 12. században élhettek.

Vagyis a kard időben megfelel annak, hogy Galgano fegyvere legyen, amely feltevések szerint az Excaliburt is ihlette – más kérdés, hogy azt nem tudni, miként került a kard a kőbe, hacsak nem fogadjuk el az eredeti, csodás magyarázatot, mely szerint a szikla vajjá vált, majd megszilárdult a kard körül.

(Kép: Flickr/)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Mi történik, ha nehézvizet iszunk?
Mi történik, ha nehézvizet iszunk?
Miután a nehézvizet felfedezték, szinte rögtön meg is kóstolták.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.