Dr. Joe Whittington sürgősségi orvos szerint már azzal kideríthetjük, hogy mennyire vagyunk hajlamosak a kopaszodásra, ha egy gyors pillantást vetünk a kezünkre. Mint elmondja, ez a módszer sokkal biztosabb előrejelzést ad, mint a kopaszodással kapcsolatos “városi legendák”, tehát például, hogy az anyai nagyapánknak hullott-e a haja. Ehelyett az orvos tehát azt javasolja, hogy nézzük meg, milyen az úgynevezett 2D:4D arány, vagyis a mutató- és a gyűrűsujj hossza közötti különbség – számol be róla a Daily Mail.
Egy nemrégiben, Kínában végzett kutatás férfiaknál mérte ezt az arányt, majd összevetette az androgenetikus alopeciaként is ismert, férfi kopaszodás súlyosságával. Ez a fajta hajhullás leginkább a fejtető koronáját és az elülső részt érinti, és gyakran családi halmozódást is mutat. Az eredmények alapján azoknál a férfiaknál, akiknek a jobb kezén kisebb a 2D:4D arány – vagyis a gyűrűsujjuk észrevehetően hosszabb a mutatóujjuknál – nagyobb eséllyel alakul ki kopaszodás. Dr. Joe hozzáteszi, hogy a legalacsonyabb aránnyal rendelkezők akár hatszor nagyobb kockázattal szembesülnek, mint azok, akiknél ez az arány a legnagyobb.
Dr. Joe kiemeli, hogy ennek hátterében a magasabb prenatális (méhen belüli) tesztoszteron-expozíció állhat, ami idővel fokozza a hajhagymák érzékenységét a dihidrotesztoszteronnal (DHT) szemben:
“Ahogy öregszünk, a hajtüszők egyre érzékenyebbé válnak a DHT-hormonra, emiatt elvékonyodnak és végül elhalnak.”
Az alacsonyabb 2D:4D arányú embereknél ezért hosszú távon nagyobb a hajhullás kockázata.
Noha maga a hajhullás nem feltétlenül jelent egészségügyi problémát, az érintettek önbizalmát csorbíthatja, sőt akár depresszióhoz is vezethet. Mint arról viszont a Science Alert cikke beszámol, nemrég felfedeztek egy egyszerű, de ígértes módszert a hajhullás kezelésére. Egy friss kutatás során a tudósok olyan cukoralapú gélt fejlesztettek ki, amely robusztus hajnövekedést idézett elő. A kulcsszerepet a dezoxiribóz nevű monoszacharid játssza, amit gélként alkalmazva a kísérleti egerekben nemcsak stimulálta az új hajszálak képződését, hanem a meglévő hajszálak megerősítésében is segített. A kutatók megfigyelték, hogy a cukoralapú gél hatására a hajhagymák aktivitása fokozódott, ami gyorsabb és erőteljesebb növekedést eredményezett.
Bár további kutatásokra van szükség az eredmények igazolásához és az esetleges mellékhatások kiszűréséhez, a felfedezés nagy reményekkel kecsegtet. A cukoralapú gél ugyanis egy olyan nem invazív alternatívává nőheti ki magát, amely elősegíti a haj regenerálódását és hosszú távon akár a klinikai gyakorlatban is alkalmazható lesz.
(Kép: Pixabay/Bald_and_Bearded)