A kínai tradíciókról az űrben sem feledkeznek meg a taikonauták

2023 / 03 / 05 / Bobák Zsófia
A kínai tradíciókról az űrben sem feledkeznek meg a taikonauták
Mikrogravitációban többemberes munka lehet egy egyszerű feladat megoldása is, de a Sencsou-15 legénysége követte a hagyományokat.

A kínai űrállomás fedélzetén jelenleg a Sencsou-15 három taikonautája, Fej Csünlung, Csang Lu és Teng Csingming tartózkodik, akik hat hónapos missziójukat kezdték meg tavaly novemberben, a hosszú űrbeli tartózkodás alatt pedig szükséges időnként bizonyos "karbantartási" munkákat elvégezni, nem csak az állomáson, hanem saját magukon is. A mikrogravitációban kivitelezett tisztálkodás, hajmosás vagy éppen hajvágás nehezebben megvalósítható, mint itt, a Földön, többek között a könnyedén szétszóródó vízcseppek és hajszálak miatt, amelyek a berendezésekbe kerülve problémákat okozhatnak. A felesleges maradványok összegyűjtése emiatt elsődleges fontosságú feladat, és speciális eszközök használatát igényli: a hajvágást például egy porszívószerű berendezés segítségével oldják meg, amelyet a kínai űrhajósokon kívül az ISS-en is alkalmaznak, bár a Kanadai Űrügynökség által közzétett korábbi videók tanúsága szerint az utóbbi esetben a szívócsövet eleve a hajnyíróhoz rögzítik.

A Tienkung legénysége a hajvágást kínai hagyományok miatt időzítette a február 21-ei időpontra, ekkor tartották ugyanis a Lungtajtou Fesztivált, amellyel a tavasz kezdetét ünneplik. A hiedelmek szerint szerencsét hoz, ha valaki ilyenkor vágat hajat, a tradíciókat pedig az űrben is követik a taikonauták.

(Fotó: CMSA)


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Sci-fiből valóság lehet a térhajtómű
Sci-fiből valóság lehet a térhajtómű
A térhajtómű átrángatása a fikcióból a valóságba 2021-ben kapott egy komolyabb löketet. Egy fontos lépés lehet most viszont a frissen bemutatott, ingyenesen használható tudományos szoftver, amellyel ilyen hajtóműveket lehet fejleszteni és modellezni, valamint az ehhez kapcsolódó igen komoly értékű ösztöndíj.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.