A kutatók szerint a féreglyukak folyamatosan megváltoztatják a valóságunkat titokban

2024 / 10 / 04 / Felkai Ádám
A kutatók szerint a féreglyukak folyamatosan megváltoztatják a valóságunkat titokban
Mikroszkopikus méretű féreglyukak lehetnek a megoldásai a kozmológia jelenleg legfontosabb rejtélyeinek – ezek az apró téridőbeli struktúrák ugyanis segíthetnek megmagyarázni, hogy miért kezdett el gyorsulni az univerzum tágulása.

Egy görög kutatócsoport nemrégiben olyan matematikai keretrendszert dolgozott ki, amely képes összhangba hozni a kozmikus tágulás megfigyelt adatait a jelenlegi elméleti modellekkel – írja a Popular Mechanics. Javaslatuk szerint ugyanis a téridőben megbúvó, láthatatlan féreglyukak okozhatják a tágulás sebességében mért eltéréseket. A Physical Review D című szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban a kutatók a “pozitív kozmológiai állandót” vizsgálták – ez utóbbi a tágulás mértékét igyekszik számszerűsíteni. A legfőbb probléma az, hogy a kvantumtérelmélet alapján számított érték akár 120 nagyságrenddel is eltér a megfigyelttől.

A különbség tehát nem elhanyagolható, ami valami alapvető problémára utalhat a jelenlegi modell kapcsán.

Mindennek lehetséges oka a kutatók szerint egyszerűen fogalmazva, hogy az univerzum szerkezete jóval összetettebb, mint ahogy az a jelenlegi modellekből következik. A kutatók gyakran a topológiára és a matematikai sokrétűség elméletére támaszkodnak, hogy a világegyetemet minél több ismert változó felhasználásával írják le. Mégis, még ezekkel a fejlett technikákkal is komoly eltérés tapasztalható a gravitáció nagy és kis léptékű működése között. Az általános relativitáselmélet sok mindent megmagyaráz, amit az univerzumban látunk, de a kvantummechanika olyan nehezítéseket vezet be, amelyek erősen torzítják ezt a képet.

Minderre példa egy különösen rejtélyes jelenség a kvantumhab, ahol a fizika törvényei apró méretekben felborulnak. A kutatók azt feltételezik, hogy ebben a kvantumhabban létezhetnek féreglyukak, amelyek apró buborékokat vagy alagutakat képeznek, és összekötik a magasabb dimenziókat. Ezek a féreglyukak segíthetnek összhangba hozni a kvantummechanikát a nagyléptékű kozmikus megfigyelésekkel. A tanulmány szerzői azt is felvetik, hogy a féreglyukak olyan módon léphetnek kölcsönhatásba a téridővel, amely befolyásolja a Gauss-Bonnet-tételt – egy alapvető matematikai elvet. Ez a kölcsönhatás pedig már egy “dinamikus” kozmológiai állandó (ami így nem is igazán állandó) létrejöttét eredményezheti, ami azt jelenti, hogy az univerzum tágulási sebessége a féreglyukak aktivitásának hatására idővel változhat.

Az egyelőre ismeretlen sötét energia így is része az egyenletnek, de a féreglyukak a fent említett eltérés egy részére magyarázatot adhatnak. A tanulmány szerint másodpercenként köbméterenként körülbelül 10 kvadrillió mikroszkopikus féreglyuk lehet az, amely a kozmikus tágulás megfigyelt hatásait előidézi. Bár ez az érték elképesztőnek tűnik, de mégis elfogadható a jelenlegi tudományos becslések szerint.

(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/PIRO4D)


1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
A
A "tradicionális kínai páncélzatot idézi" az új űrruha, amit a kínai űrhajósok viselnek majd a Holdon
A kínai űrügynökség bemutatta az űrruhát, amit az első emberes holdi misszióhoz terveztek. A Kínai Űrhajós Központ munkatársa szerint a ruhát úgy tervezték meg, hogy a kényelem mellett erőt is sugározzon a formatervezésnek köszönhetően.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.