A kutatók szerint drámaian lelassult a tudományos és technológiai innováció a világban

2023 / 01 / 05 / Felkai Ádám
A kutatók szerint drámaian lelassult a tudományos és technológiai innováció a világban
Az új tudományos és technológiai felfedezések túlnyomó része, úgy tűnik, nem vezet áttörő felfedezésekhez és innovációkhoz a szakemberek szerint. De miért történik ez?

Egy érdekes és a jövőnket befolyásoló paradoxonról számolt be egy új tanulmány, amelyet a Nature-ben publikáltak: eszerint bár az emberiség tudásának a mennyisége nő, az úttörő tudományos felfedezések és technológiai áttörések megjelenésének az üteme egyértelműen lassul. Mint azt a tanulmány vezető szerzője, Michael Park elmondta, míg a korábbi kutatások visszaesést mutattak ki az egyes tudományágakban, a mostani tanulmány az első, amely

„empirikusan és meggyőzően dokumentálja ezen felforgató hatás csökkenését a tudomány és a technológia összes főbb területén.”

Park ilyennek, a tudományra és a technológiára felforgató hatással bíró felfedezéseknek nevezte azokat az áttöréseket, amelyek elszakadnak a már létező elképzelésektől, és az egész tudományterületet új dimenziókba repítik. A most szóban forgó tanulmány ennek megfelelően osztályozott 45 millió tanulmányt 1945 és 2010 között, valamint 3,9 millió amerikai szabadalmat 1976 és 2010 között. Ezen időszakok kezdetétől a kutatási anyagok és szabadalmak egyre nagyobb valószínűséggel épülnek a már létező, korábbi tudásra. A rangsor ugyanis azon alapult, hogy a publikáció után öt évvel más tanulmányokban miként idézték az adott anyagokat, feltételezve, hogy minél inkább úttörő a kutatás, annál kevésbé idézik az azt megelőző anyagokat a témában. Azonban a helyzet tehát az, hogy úttörő felfedezések egyre lassabban jelennek meg, és ezek legerőteljesebb csökkenése a természettudományokban, például a fizikában és a kémiában következett be.

Az okokra több elmélet is létezik – az egyik ilyen az alacsonyan függő gyümölcs teória („low-hanging fruit”), ami szerint tehát ahogy az alsóbb, könnyen elérhető faágakról gyűjtik be először nagyon könnyen és nagyon gyorsan a gyümölcsöt, úgy a nagyobb, de relatíve könnyű felfedezések mostanra szép lassan elfogytak. Ennek azonban Park szerint ellentmond, hogy ez a lassulás minden nagyobb tudományterületet körülbelül egyforma sebességgel és időzítéssel érint, míg a „low-hanging fruit” teória szerint ez ennél széttartóbban következne be, hiszen a nagyobb, de könnyű felfedezések eloszlása is területenként más és más.

A kutatók épp ezért másra gyanakodnak, egy olyan hatásra, amit ők a kutatás terhének („the burden of research”) neveznek. Eszerint a kutatóknak ma már annyi mindent kell megtanulniuk ahhoz, hogy egy adott terület szakértőjévé válhassanak, hogy emellett kevés idő marad az igazán úttörő munkára. Emiatt aztán a tudósok és a feltalálók a már meglévő tudás egy szűk szegmensére fókuszálnak, és a munkájuk is inkább ezt a már létező tudást konszolidálja tovább, és nem hoz igazi áttörést. Ehhez társul a mai akadémiai élet publikálási kényszere, mivel a kutatók a közölt és idézett tanulmányok alapján kapnak pontszámokat.

A mostani tanulmány szerzői így felszólítják az akadémiai élet vezetőit, valamint a támogató szervezeteket, hogy inkább a minőségre, semmint a mennyiségre fókuszáljanak. Ilyen lépés lehetne, hogy a kutatók egész éves szabadságot kapnának, hogy csak a munkájukra fókuszálhassanak. Jerome Lamy történész és a tudományszociológia szakértője, aki a mostani kutatásban egyébként nem vett részt, ennek kapcsán úgy nyilatkozott, hogy a kutatók ultra-specializációja, valamint a publikálási kényszer valóban egyre csak nőtt az elmúlt időszakban. A szakértő azt a globális tendenciát hibáztatta, hogy az akadémikusok „kénytelenek feldarabolni dolgozataikat” a publikációik számának növelése érdekében, ami „a kutatások eltompulásához” vezetett.

Park szerint azonban semmi sincs veszve, hiszen, mint fogalmazott:

„A fajunk semmivel sem lett kevésbé találékony, mint volt.”

(Kép: Pixabay/rambotent)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.