A kvantum világban a teleportálás is lehetséges akár fotonok nélkül

2020 / 07 / 29 / Justin Viktor
A kvantum világban a teleportálás is lehetséges akár fotonok nélkül
Az USA-ban ha teleportálásról van szó, előbb utóbb előkerül a "Sugározz fel, Scotty!" és az Űrszekerek, vagyis a Star Trek sorozat. Ez persze olyan várakozásokat is kelthet, melyeket a tudósok még jó darabig képtelenek lesznek kielégíteni, de ki tudja, talán egyszer az az idő is eljön. Ma még többnyire csak a fotonok teleportálásáról esik szó, és azt sem úgy kell érteni. Mutatjuk, hogy akkor hogyan.

Összefonódás

A kvantum teleportálás fontos lépés a kvantumszámítástechnika fejlesztésében. A teleportálást már számos kísérleti kvantuminformáció-feldolgozó platformon demonstrálták, és nélkülözhetetlen eszköz a kvantumhiba-javításhoz, a mérésen alapuló kvantumszámítástechnikához és a kvantumkapu teleportáláshoz.

A kvantum-teleportációt azonban korábban nem sikerült kimutatni kvantum-pont spin qubitekben, a kvantumpontokban történő teleportálás fő kihívását az egymáshoz kapcsolt spin-párok távoli helyekre történő szétválasztása jelenti a kvantum-teleportáláshoz szükséges módon. A Rochester és a Purdue Egyetem tudósai egy nemrég bemutatott módszerrel küzdötték le ezt a kihívást, az összekapcsolódott spinállapotok Heisenberg-csere útján történő létrehozásával.


Egy kvantum processzor félvezető chip csatlakozik az áramköri laphoz a Rochesteri Egyetem fizika adjunktusa, John Nichol, laboratóriumában. Nichol és Andrew Jordan, fizika professzor új módszereket keresnek a távoli elektronok közötti kvantum-mechanikai kölcsönhatások létrehozására, ami a kvantumszámítástechnika ígéretes területe.(Kép: Rochester Egyetem/J. Adam Fenster)

Az elektron az új foton

A kutatás során kiderült, hogy elektronok között is lehetséges a teleportálás.

A tudósok elektromágneses fotonok felhasználásával hozták létre a kvantum-teleportációt, távoli, összefonódott qubit párokat hozva létre. Az eredmények segíthetnek a kvantumszámítástechnika fejlesztésében, ami forradalmasíthatja a technológiát, az orvostudományt, sőt magát a tudományt, gyorsabb és hatékonyabb processzorok és érzékelők révén.

 

John Nichol, a rochesteri egyetem fizika adjunktusa elmondta: „Az egyes elektronok ígéretes qubitek lehetnek, mivel könnyen kölcsönhatásba lépnek egymással, és a félvezetőkben lévő elektron qubitek skálázhatók is. A kvantumszámításhoz elengedhetetlen az elektronok közötti kölcsönhatások nagy távolságban történő megbízható létrehozása."

"A teleportáláshoz távoli, összefonódott elektron-qubiteket kell létrehozni, ami  komoly kihívásnak bizonyult: bár a fotonok természetesen terjednek nagy távolságokon, az elektronok általában egy helyre vannak korlátozva."

Heisenberg besegít

A Heisenberg csere-kapcsolódás elvén alapuló technika segített. Az egyes elektronok olyanok, mint az oszlopmágnesek, melyeknek északi és déli pólusa felfelé vagy lefelé mutat. A pólus irányát - például azt, hogy az északi pólus felfelé vagy lefelé mutat - az elektron “mágneses momentumának” vagy “kvantum spin állapotának” nevezzük.

Ha bizonyos részecskéknek megegyezik a mágneses momentuma, akkor nem lehetnek ugyanazon a helyen egy időben, vagyis két azonos kvantumállapotú elektron nem helyezkedhet el egymás közelében. Ha megtennék, az állapotuk időben folyamatosan oda-vissza cserélődne.

Nichol szerint:

„Bizonyítékokat szolgáltattunk az „összefonódások cseréjére”, összekapcsolódást hoztunk létre két elektron között, annak ellenére, hogy ezek a részecskék soha nem léptek egymással kölcsönhatásba, és a „kvantumkapu teleportálást” is megvalósítottuk,

ami a kvantumszámítástechnika potenciálisan hasznos módszere a teleportáció segítségével. Munkánk azt is bizonyította, hogy ehhez még fotonok sem kellenek.”

(Forrás: Nature Képek: Rochester University)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.