Az őslénytanban (paleontológiában) a Lázár-taxon (Lazarus taxon) olyan taxon, amely egy időre (egy vagy több periódusra) eltűnik a fosszilis maradványok közül, és csak később jelenik meg újra. Ugyanígy a természetvédelmi biológiában és az ökológiában jelenthet olyan fajokat vagy populációkat, amelyekről azt gondolták, hogy kihaltak, de aztán újra felfedezik őket.
A Lázár-taxon kifejezést 1983-ban alkotta meg Karl W. Flessa és David Jablonski, majd Jablonski 1986-ban kibővítette. Wignall és Benton meghatározása szerint a Lázár-taxon:
„A biotikus válságok idején sok taxon kihalt, ám mások csak átmenetileg tűntek el a fosszíliák közül, gyakran millió években megfigyelt időkre, mielőtt változatlanul, újra megjelentek volna.”
A biológiai rendszertanban taxonnak nevezzük az élőlények egyazon kategóriába sorolt és közös gyűjtőnévvel ellátott csoportját. A legmodernebb filogenetikus osztályozási rendszerek csak akkor tekintik taxonnak az élőlények egy csoportját, ha annak tagjai kládot alkotnak, tehát monofiletikusak. A rendszertannak azt a formáját, melyben az élőlényeket kládok szerint osztályozzák, kladisztikának nevezik.
Mi az a taxon?
Maga a Lázár-taxon kifejezés egyébként a keresztény Bibliában, János evangéliumában szereplő történetre utal , amelyben Jézus Krisztus feltámasztotta Lázárt a halálból.
Az alábbi kisfilmben három ilyen fajjal és történetükkel ismerkedhetünk meg, ezek sorrendben az erdei kutya avagy őserdei kutya (Speothos venaticus), melyből a Szegedi Vadasparkban is láthatóak példányok. A faj állatkertekben is jól szaporodik, de nem túl gyakran tartják.
A legismertebb Lázár-faj a bojtosúszós-maradványhal, minden szárazföldi gerinces közvetlen őse. A hal utolsó példányait 80 millió éves leletekben találták, meg, mígnem 1938 decemberében egy halász Dél-Afrika partjainál kifogott egyet, amiről hamarosan kiderült, hogy egy élő kövület. Azóta több példány is előkerült belőle.
Az utolsó szereplő a kis kardszárnyú delfin (Pseudorca crassidens), ami elterjedt, bár sehol sem igazán gyakori. Főleg a mélyebb vizekben lehet találkozni vele, és ez akkor is jellemző rá, ha a part menti mély vizekről van szó. A kedvencei a melegebb vizek.
Lázár fajból a bemutatottakon kívül is több tucatot tart számon a tudomány, az állatok és a növények országaiban egyaránt. Ha például a cikk elején belengetett dínófenyőt szeretnénk ültetni a kertben, innen máris megrendelhetjük, mindösszesen 150$-200$ (48,700-64,900 forint) között többféle méretben is kapható.
Vigyázat, a szabadban 40 méter magasra nő, és 1 méter lesz az átmérője - de ugye ez senkit nem lep meg igazán egy olyan fától, ami fénykorában a dinoszauruszoknak nyújtott árnyékot.
(Képek: Wikipédia)