A legjobb űrhajó-hajtóműhöz az erősődő antianyag-kutatások vezethetnek el

2024 / 12 / 19 / Felkai Ádám
A legjobb űrhajó-hajtóműhöz az erősődő antianyag-kutatások vezethetnek el
A végső hajtómű, az ami eljuttathat minket a csillagok közé, az antianyag-hajtómű lehet. Bár a technológiai kihívások jelentősek, ez nem jelenti, hogy elérhetetlen számunkra a cél.

A mérnökök és a tudósok évtizedek óta dolgoznak azon, hogy olyan hajtóművet fejlesszenek ki, amely egyetlen emberöltő alatt képes eljutni egy távoli csillaghoz. Persze akadnak alternatívák, ilyen a több generációt kiszolgáló, az űr végtelen magányában lassan haladó űrhajó, vagy a személyzet hibernálása.

A legelegánsabb megoldás, azonban a “végső hajtómű” lenne. A jelenlegi rakétatechnológia ugyanis bár elég erős ahhoz, hogy a segítségével elérjük a szökési sebességet, de rendkívül kevéssé hatékony. Az elektromos hajtóművek és a napvitorlák esetén pedig épp ellenkező a probléma: ezek ugyan energiatakarékosak, de túl gyenge tolóerőt biztosítanak. De akkor mi lehet a megoldás?

Itt jön képbe az antianyag.

Az Egyesült Arab Emírségek Egyetemének kutatói, Sawsan Ammar Omira és Abdel Hamid I. Mourad a nemrégiben megjelent tanulmányukban az antianyag-hajtómű mögötti elméletet, valamint az azt övező óriási nehézségeket járja körbe – miképp arról a Science Alert cikke is beszámol. Az antianyagot először 1932-ben észlelték, amikor Carl David Anderson pozitronokra – az elektron antirészecskéire – bukkant a kozmikus sugárzásban. Anderson a felfedezéséért mindössze négy évvel később el is nyerte a fizikai Nobel-díjat. Az antianyag laboratóriumi előállítására azonban további két évtizedet kellett várni.

Amikor az antianyag érintkezésbe kerül a normál anyaggal, akkor ezek megsemmisítik egymást, nagy energiájú gamma-sugárzást és rendkívül energikus, bár rövid életű részecskéket (például pionokat és kaonokat) hozva létre. Ezek relativisztikus sebességgel repülnek szét. Elméletben tehát egy űrhajó hasznosíthatná ezt a folyamatot: az anyag-antianyag reakciók irányított felhasználásával a felszabaduló energiát tolóerővé lehetne alakítani, miközben a gamma-sugarak az űrhajó fedélzeti rendszereinek energiaellátását biztosíthatnák. A folyamat elméleti alapja, hogy az antianyag-megsemmisülés energiasűrűsége egészen kivételes. Egy gramm antiproton megsemmisítése mintegy 1,8 × 10 a 14-en joule energiát szolgáltat, ami jelentősen felülmúlja a kémiai vagy akár a nukleáris reakciók energiasűrűségét. Ez a hatalmas energiamennyiség akár több személyzettel végrehajtott kilövéshez is elegendő lehet.

Mindez sci-finek hangzik? Az is – szóval nézzük a problémákat! A legnagyobb probléma az antianyag előállítása és tárolása. Az antianyagot elektromágneses csapdákban lehet csak tárolni, mivel amint bármilyen közönséges anyaggal érintkezik, értelemszerűen és a fentebb leírtaknak megfelelően azonnal megsemmisül. Eddig a leghosszabb stabil befogás körülbelül 16 percig tartott, és akkor is csak néhány atomról volt szó.

További nehézséget jelent, hogy az antianyag létrehozása rendkívül energiaigényes és költséges folyamat. A jelenlegi technológiával csupán a gramm töredékét tudják előállítani, és azt is csillagászati összegekért. Egy gramm antianyag előállítása ugyanis annyi energiát igényel, hogy az több millió dolláros kiadást jelent. A hatalmas költségek és az óriási infrastruktúraigény magasodik tehát a leginkább akadályként az antianyag-hajtóműhöz vezető úton.

Mindez azért nem feltétlen jelenti, hogy az antianyag-hajtómű a fantázia birodalmában reked örökre: a jövő energiatermelési módszereinek fejlődése – például a kereskedelmi fúziós reaktorok – idővel csökkentheti a költségeket és segíthet megoldani a most még kibogozhatatlanul komplexnek tűnő technológiai problémákat. Vagyis, mint a tudomány és a technológia világában általában, inkább van ok optimistának lenni, mint lemondóan legyinteni erre a találmányra – tűnjön is jelenleg bármennyire távolinak.

(Kép: NASA/MFSC)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Kik vannak a legnagyobb veszélyben? Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz?
Az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
A diákmunka manapság már szinte elválaszthatatlan része a fiatalok életének. A megélhetés költségeinek emelkedése, a tandíj, az albérlet, a tankönyvek és a szabadidős tevékenységek finanszírozása mind arra ösztönzi a diákokat, hogy már a tanulmányaik mellett munkát vállaljanak. De vajon mennyire elterjedt a tanulás melletti munkavállalás, és milyen előnyökkel járhat a diákok számára? Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.