A legnagyobb feszültségű sugárágyú az elektront a fénysebesség 80 százalékára gyorsítja fel

2024 / 10 / 13 / Felkai Ádám
A legnagyobb feszültségű sugárágyú az elektront a fénysebesség 80 százalékára gyorsítja fel
Az Elektron-Ion Ütköztető (EIC) célja az atommag titkainak a feltárása – az ágyú pedig ennek az eszköznek az alapvető eleme.

A New York állambeli Long Islanden, az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának Brookhaven Nemzeti Laboratóriumában dolgozó tudósok az Elektron-Ion Ütköztetőn (EIC) dolgoznak, amelynek célja nem kevesebb, mint az atommag titkainak a feltárása. A projekt egyik legfontosabb összetevője, az egész alapja lényegében, a világ legnagyobb feszültségű elektronágyúja. A jó hír pedig, hogy az ágyú hat hónapos tesztje sikerrel zárult – írja a sajtóközlemény.

Az EIC lényege, hogy felgyorsítja az egy irányban haladó elektronokat, majd egy 3,9 kilométeres ütköztető gyűrűben ütközteti őket a velük ellentétes irányban mozgó, lecsupaszított atommagokkal (ionokkal). Ezek az ütközések várhatóan széttörik a protonokat és neutronokat az atommagokban, ami felfedheti azokat az alapvető erőket, amelyek összetartják őket. Az egyik legfőbb cél a gluonok, azok a részecskék, amelyek a protonok és neutronok belsejében található kvarkokat összekapcsolják, alaposabb megértése. A gluonok hozzák létre a természet legerősebb ismert erőit, így a vizsgálatuk mélyebb bepillantást nyújthat a nukleáris mélyszerkezet működésébe.

Az EIC legnagyobb kihívása a részecskék rendkívül rövid távolságon történő, fénysebességhez közeli felgyorsítása. A cikk tárgyát adó elektronágyú pedig pontosan itt lép képbe: ez az eszköz mindössze 5 centiméteren belül az elektronokat a fénysebesség 80%-ára gyorsítja fel. Mint azt Erdong Wang, az eszköz vezető fejlesztője, aki 2017 óta vezeti a projektet, elmondta:

“Ez azt jelenti, hogy nulláról több mint 800 millió kilométer per órás sebességre gyorsítjuk fel az elektronokat körülbelül két tízmilliárdod másodperc alatt.”

Az elektronágyú azonban nemcsak felgyorsítja a részecskéket, hanem szabályozott spinű, sűrűn összetömörült elektroncsoportokat is előállít. Az egyik alapvető újítás mindehhez egy vékony gallium-arzenid kristályokból készült fotokatód kifejlesztése volt – a fotokatód lézerrel történő megvilágítása ugyanis elektronokat szabadít fel, melyek spinje manipulálható. Ezeket az elektronokat aztán egy 5 cm-es résen keresztül rendkívül nagy feszültség gyorsítja fel.

A teljesítmény optimalizálása érdekében a kutatók rövid lézerimpulzusokkal sűrű elektronkötegeket hoztak létre, amelyek körülbelül 70 milliárd elektronból állnak – ennek az az értelme, hogy növeljék az ütközések valószínűségét a beérkező ionokkal. Miután sikeresen megoldották a technikai kihívásokat, például a bennrekedt gázok eltávolítását és az ágyú acélházának a polírozását, az eszköz hat hónapig hibátlanul működött. Az eredmények megfeleltek az EIC szigorú elvárásainak is, sőt:

„Ez az ágyú nemcsak hogy megfelel az EIC követelményeinek, de túl is teljesíti azokat, vagyis a világ legnagyobb feszültségű, legnagyobb intenzitású polarizált elektronágyúját hoztuk létre.”

– mondta Wang. A csapat célja jelenleg, hogy még inkább felgyorsítsák az elektronokat az ütköztetőben.

(Kép: Erdong Wang fizikus a 2017-ben általa megálmodott nagyfeszültségű elektronágyú mellett pózol, forrás:Brookhaven National Laboratory/Roger Stoutenburgh)


A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar idén is megnyitja kapuit. A rendezvény a 21. század első negyedének elteltével arra a kérdésre keresi a választ: hogy fest majd az emberiség következő 25 éve. A diákok és pedagógusok számára ingyenes eseménynek szeptember 18-19-én a Magyar Zene Háza ad otthont.
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.