Aki már bontott ki LEGO-s dobozt pontosan tudja, hogy mennyi akkurátusan elkülönített műanyag alkotóelem lapul a számos műanyag zacskó belsejében. Ezek mindegyike a szemetesben végzi, ahonnan jó eséllyel kerülnek a környezetünkbe, majd a táplálékláncon keresztül kvázi instant karmaként vissza a testünkbe.
Ne tévedjünk a bolygó és az élet ezt is túl fogja élni, de mi nem biztos, vagy ha mégis, némiképp megnő a sejtes műanyagtartalmunk.
Szerencsére az ökológiai és egészségügyi katasztrófa közepén a LEGO vállalat is eljutott idáig, ahogy a weboldalukon be is jelentették. Nem ment túl gyorsan nekik és a kivitelezést sem kapkodják el. 2025-öt jelölték meg a műanyag-zacskó kivezetés végső határidejének.
A műanyagzacskókat az adekvát papírzacskók váltják majd fel, Niels Christiansen CEO elmondta: “A vállalat „sok levelet” kapott a gyerekektől, amelyben arra kérték a játékkészítő vállalatot, hogy hagyja abba a műanyag zacskók használatát a csomagolásokban.”
A rengeteg felelősen gondolkodó - és valószínűleg egészségesebb életben reménykedő - gyermek levelének nyomán megszületett stratégia mentén újragondolják az építőkockák anyaghasználatát is.
Ehhez persze sokkal több idő kell - talán mert zacskóból kevesebb, kockából pedig több van a dobozokban, esetleg erre mégsem tértek ki külön a gyerekek a levelekben - így kerek tíz év múlva, 2030-ban válthatják majd le a fenntartható anyagból készülő kockák a maiakat. Csekély súlyú ígéretnek tűnik tekintve a Föld néhol már kaszkádosan romló ökológiai rendszereit.
2018-ban a Lego növényi műanyagból készült tégla darabokat kezdett árusítani. Mégis ez az anyag a Lego termékcsaládjának kis részét teszi ki (valójában kevesebb, mint 2 százalék), összehasonlítva a legújabb kiadásaival, például az interaktív Super Mario készletekkel és a testreszabható Lego Art plakátokkal. Ja, és megemlítettem, hogy a Nintendo Entertainment System teljes példánya is teljes egészében az apró műanyag téglákkal készült?
Kisebb mértékben árnyalhatja a képet, hogy a vállalat már 2018 óta árul növényi forrásból előállított műanyag építőelemeket, de ez a teljes termelés elenyésző részét adja csak (kevesebb, mint 2 százalék) messze elmaradva az olyan slágertermékektől, mint a Super Mario szet, vagy a pop-art poszter széria.
(Forrás: TheVerge Kép: LEGO)