Annak ellenére, hogy a magyarok 60 százaléka rendelkezik saját kerttel, és nem is túlzottan rajong a fűnyírásért, viszonylag kevesen használnak robotfűnyírót. Legalábbis egyelőre. A Husqvarna reprezentatív felméréséből ugyanis a fentiek mellett az is kiderül, hogy az emberek 63 százaléka szívesen kipróbálna egy ilyen automata eszközt a kertjében.
Az elektromos kerti készülékeket gyártó svéd vállalat bemutatóján láthattuk a jelen legkorszerűbb, műholdas navigációs rendszerrel kommunikáló robotfűnyíróit, de bepillantást nyerhettünk a közeli jövőbe is, amikor drónok fogják szállítani a teljesen önállóan működő gépeket, amiket aztán a fű lenyírása után vissza is repítenek a rendeltetési helyükre:
Volonics Zoltán, Husqvarna értékesítési vezetője elmondta, hogy a skandináv országokban már egyáltalán nem használnak benzines fűnyírókat, szinte minden kertben robotok végzik a gyep gondozását. Magyarországon egyelőre bizalmatlanok az emberek ezekkel a gépekkel szemben, azonban az eladott robotfűnyírók száma alapján elmondható, hogy ez változóban van: a cég tavaly több mint kétezer intelligens gépet adott el.
A svéd vállalat Automower termékcsaládhoz tartozó készülékei a kisebb városi kertektől kezdve az akár 5000 négyzetméteres területekig mindenhol alkalmazhatóak. Ezek saját applikációval rendelkeznek, amely lehetővé teszi a távvezérlést és a felügyeletet. Bizonyos termékek már GPS alapú lopási nyomkövetéssel is rendelkeznek, amely azonnal riasztja a tulajdonosokat, például ha a fűnyíró elhagyta az előzetesen kijelölt területet.
Az eszköz biztonsága mellett a környezetében lévő tárgyak és élőlényekre is különösen nagy figyelmet fordít.
A robotban lévő ütközésérzékelő és ultrahangszenzor, vagy radar segítségével kikerüli az útjába kerülő tárgyakat, legyen az egy kertbe kihelyezett szék, napernyő, vagy akár egy házi kedvenc.
A Rakéta kérdésére a szakértők elmondták, hogy a skandináv anyacégnél külön fejlesztést végeztek annak érdekében, hogy a robotfűnyírók az egészen fiatal, kisméretű, egy kilogramm alatti sündisznókban se tehessenek kárt, mivel az eszközök a legminimálisabb ellenállást érzékelve megfordulnak. A kertben elhelyezett speciális műholdvevőnek köszönhetően a robotok könnyedén navigálnak a kertben, vagy a munkaterületen, illetve, ha több gép dolgozik az adott területen, egymással is képesek kommunikálni, összehangolni a feladataikat.
A kézi fűnyírógépekkel szembeni másik nagy előny, hogy robotok alkalmazása esetén nem keletkezik nagy mennyiségű zöldhulladék. Ennek oka, hogy a robotfűnyíró minden nap, 3-4 órán át dolgozik, csupán néhány milliméternyit vágva a fűszálakból, az így keletkező minimális mennyiségű lenyesett fű pedig könnyedén visszakerül a természetes körforgásba, értékes tápanyagokat nyújtva a talaj számára.
És hogy mi köze a robotfűnyíróknak születésnapi meglepetésekhez, vagy a NASA Curiosity nevű mars roverjéhez? A híres marsjáró 2012-ben landolt a vörös bolygón, egy évvel később pedig, az évforduló alkalmából eldúdolta magának a világ valószínűleg legmagányosabb születésnapi köszöntőjét. 2022. augusztus 5-én volt a Curiosity tizedik marsi „szülinapja”, amit azonban már nem kellett egyedül ünnepelnie, ugyanis a magányos robot tiszteletére 100 ezer földi robotfűnyíró dalolta egyszerre a születésnapi köszöntőt világszerte egy központi szoftverfrissítésnek köszönhetően. A funkció akkora népszerűségre tett szert, hogy a Husqvarna azóta be is építette a robotfűnyírók egyes típusaiba, így azok képesek a maguk módján, „énekelve” boldog szülinapot kívánni a tulajdonosuk, vagy a család bármely tagja számára. Aggodalomra nincs ok, hisz egyrészt a gépek csak akkor dalolnak, ha ezt az alkalmazásban külön beállítjuk, másrészt az előadás közben egy percre sem szakítják a fűnyírást, így a szórakozás nem megy a munka rovására.
(Borítókép: Husqvarna)