A másodperc töredéke alatt elemzi a komplett óceáni élővilágot egy hordozható kütyü

2020 / 02 / 01 / Perei Dóra
A másodperc töredéke alatt elemzi a komplett óceáni élővilágot egy hordozható kütyü
Képzeljünk el egy készüléket, ami szupergyorsan felméri a szabad szemmel nem látható, vízben élő mikrobákat, és pontos képet ad egészségi állapotukról. Sőt mi több, az adott fenyegetésre való reakciójukat is elárulja.

A kanadai új-brunswicki Rutgers Egyetem kutatói létrehoztak egy hordozható berendezést, amely hasznosítható a mikrobák felmérésénél, az antibiotikumokkal szemben rezisztens baktériumok szűrésénél és a korallzátonyokon élő algák elemzésénél. - írja a Scientific Reports.

Az eredetileg algák kiértékelésére kifejlesztett eszköz természetes és mesterséges környezetben egyaránt meghatározhatja, hogyan reagálnak a mikrobák és a sejtek a különféle környezeti stresszre, például szennyezésre, a hőmérséklet ingadozására, vagy a víz sótartalmára.

"Biológiai szempontból ez rendkívül fontos előrelépés, elég csak a klímaváltozás és más, az ökoszisztémára gyakorolt stresszfaktorokra gondolnunk, ami valamennyi élőlényre, így például az algákra is kihat." - mondja Mehdi Javanmard, a Rutgers Egyetem Műszaki Iskola Elektromos és Számítástechnikai Tanszékének egyetemi docense, a tanulmány vezető szerzője.

"Célunk egy olyan új módszer kidolgozása volt a sejtek egészségének felmérésére, amelyhez nem kellett drága és bonyolult eszközöket használnunk." - teszi hozzá Debashish Bhattacharya, az iskola Környezetvédelmi és Biológiai Tudományok Biokémia és Mikrobiológia tanszék professzora, a tanulmány társszerzője.

Egy alga mind felett

Kutatásaik középpontjában a Picocholrum nevű zöld mikroalga állt: a kütyü pillanatok alatt felfedte, hogy befolyásolja-e az élőlényt az időjárás és a környezeti stressz, avagy sem. A mikrobák egyébiránt egyesével haladnak át egy, még az emberi hajnál is vékonyabb, úgynevezett mikrocsatornán. Mialatt a mikrobasejtek átkeltek a csatornán, a kutatók megmérték az impedanciát, vagyis a váltakozó áramú ellenállást. Az impedancia a sejtpopulációknak megfelelően változik, tükrözve az adott populáció méretét és élettani állapotát, melyek mindegyike fontos vizsgálati szempont.

A kutatók továbbá kimutatták, hogy az elektromos impedancia mérése a cellák és a populációk szintjén egyaránt alkalmazható, ezért jelenleg antibiotikumokkal szembeni rezisztencia szűrést terveznek különféle baktériumokban és algákban, melyek szimbiózisban élnek a korallzátonyokkal, így a szakértők ezáltal a korall egészségéről is pontosabb képet kaphatnak.

(Fotó: Needpix)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.