1979. március 28-án hajnalban az Egyesült Államok Three Mile Island atomerőművének dolgozói problémával szembesültek: a létesítmény riasztói bekapcsoltak és hibát jeleztek, de a jelenlevők nem tudták pontosan, hogy mi lehet a gond az erőművel. A hiba forrása valójában egy beszorult szelep volt, amit a nyomáskiegyenlítés érdekében nyitottak ki, miután egy elektromos hiba miatti reaktorleállás után a primer rendszerben megemelkedett a nyomás. A szelep nem megfelelő helyzetéről nem tudtak a helyszínen lévők, mivel a kontrollterem berendezései azt jelezték, hogy a szelep zárva van. Az erőművet valójában a vészhelyzeti hűtővíz vészes fogyása fenyegette, de mivel ez nem volt világos a személyzet számára, ezért rossz döntéseket hoztak a szituáció kezelését illetően és ennek következtében végül a kettes reaktor magja leolvadt.
Az erőmű környékén élők nagyon alacsony szintű sugárzásnak voltak csak kitéve a baleset után: a mérések alapján körülbelül 1 milliremmel kaptak nagyobb dózist a sugárzásból, mint általában, de a Three Mile Island esete mégis nagyfokú bizalmatlanságot és félelmet keltett a nukleáris erőművek iránt Amerikában.
A katasztrofális események után a nukleáris szennyeződés eltakarítása és a reaktor leszerelése sok éven át zajlott, 1990-re fejezték be az üzemanyag eltávolítását, 1991-ben kezdték meg a balesetben keletkezett víz elpárologtatását, ez a folyamat egészen 1993-ig tartott. A kettes reaktort végleg lezárták. A baleset azonban nem érintette az egyes reaktort, ami később még sokáig üzemelt és termelte az energiát, csak öt évvel ezelőtt, 2019-ben állították le. Az egyes reaktor tulajdonosa, a Constellation Energy Company saját bevallása szerint gazdasági okokból határozott a bezárás mellett, de "elhamarkodta a döntést" és hamarosan újra megnyitják az erőművet, illetve a reaktort. A változás oka a Microsoft, amivel a Constellation idén szeptemberben kötött szerződést, ennek értelmében a cég lesz 20 éven át a fő felvásárlója a termelt energiának.
A Three Mile Island (TMI) erőmű a rossz emlékű múltat maga mögött hagyja majd a Constellation tervei szerint és ez a névben is megmutatkozik majd, az új neve a létesítménynek Crane Clean Energy Center lesz a cég korábbi vezérigazgatója, Chris Crane után. A TMI-2 reaktor leszerelése még mindig tart, de ezért egy másik cég, az Energy Solutions felel és nem befolyásolja a tőle teljesen függetlenül működő TMI-1 működését. A reaktor mindenesetre jelentős felújításon esik át, helyrehozzák a turbinát, a generátort, a hűtő-, és az irányítórendszert, majd átfogó biztonsági és környezeti hatástanulmányt készítenek, ami alapján a Nukleáris Szabályozó Bizottság megadhatja a kellő engedélyeket. Az egykori Three Mile Island, azaz a Crane Clean Energy Center (CCEC) 2028-ban nyit meg és legalább 2054-ig üzemelhet a jelenlegi elképzelések szerint.
A Microsoft az atomenergiát a működésének zöldítése céljával használja majd, hogy állandóan rendelkezésre álló és fosszilis tüzelőanyagoktól minél inkább mentes energiaellátással elégítse ki növekvő igényeit. A vállalat energiaügyeiért felelős alelnöke, Bobby Hollis elmondása szerint a Constellationnel kötött egyezség lényeges mérföldkövet jelent a karbonnegatív állapot eléréséhez vezető úton. A Three Mile Island reaktora korábban 837 megawatt kapacitással üzemelt és a jövőben is ezt a teljesítményt ígérik, valamint 3400 új munkahely létesítését a helyszínen.
(Fotó: Constellation Energy Company)