A Microsoft nukleáris energiával tervezi ellátni az adatközpontjait

2023 / 09 / 28 / Bodnár Barna
A Microsoft nukleáris energiával tervezi ellátni az adatközpontjait
A világ egyik legnagyobb technológiai vállalata úgy gondolja, hogy az újgenerációs, kis moduláris atomreaktorok képesek lennének hatékonyan ellátni adatközpontjait és a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez használt eszközöket. Legalábbis erre utal az egyik álláshirdetés, ami a vállalat karrieroldalán jelent meg hétfőn.

Principal Program Manager Nuclear Technology, vagyis a nukleáris technológiát irányító fő programmenedzser a neve annak a pozíciónak, amelyet a Microsoft hétfőn hirdetett meg a cég hivatalos álláslehetőségeket kínáló portálján, írja a The Verge.

Az atomenergia felhasználásának terve elsőre talán túlzónak tűnhet, azonban annyira talán mégsem meglepő, hogy a Microsoft a nukleáris energia területén tapogatózik. A cég gigantikus adatközpontjai már most is pokolian sok áramot használnak fel, ami veszélyt jelenthet a vállalat klímacéljaira nézve, hacsak nem talál tiszta energiaforrásokat. A mesterséges intelligencia fejlesztése szintén rendkívül energiaigényes, így még nagyobb kihívást jelent a vállalat számára.

Az új álláshirdetés alapján úgy tűnik, hogy a Microsoft a fejlett nukleáris reaktorokra teszi a voksát, ha a jövőbeni energiaellátásról van szó. Az álláshirdetés azt írja, hogy olyasvalakit keresnek, aki „a globális növekedés érdekében a nukleáris energia-infrastruktúra minden aspektusával kapcsolatos projekteket vezeti”.

A cég kifejezetten olyan embert keres, aki hatékony tervet tud kidolgozni a kis moduláris reaktorok (SMR) használatára.

Ez persze nem csak a Microsoftnak jutott eszébe, manapság sok szó esik ezekről az erőművekről, régebbi, jóval nagyobb elődeiktől eltérően ugyanis ezek a moduláris reaktorok állítólag könnyebben és olcsóbban megépíthetők. Összehasonlításképpen, az Egyesült Államokban épült legutóbbi nagy atomreaktor idén nyáron állt üzembe hét év késéssel, és mintegy 17 milliárd dollárral túllépve a projekt eredetileg tervezett költségvetését.

Jó hír lehet a Microsoft számára, hogy az Egyesült Államok Nukleáris Szabályozási Bizottsága januárban először hagyott jóvá olyan SMR-tervet, amely lehetővé teszi a közszolgáltatók számára, hogy új erőmű engedélykérelmezésekor ezt a konstrukciót válasszák. Ez pedig egy teljesen új fejezetet nyithat az atomenergia történelmében.

Ez persze nem azt jelenti, hogy egyszerű feladata lesz annak, aki végül elnyeri ezt a hirdetés szerint nagy tapasztalatot igénylő állást. Ahhoz ugyanis, hogy a Microsoft a kis moduláris atomreaktorokra támaszkodhasson az adatközpontok energiaellátásában, ahol a cég felhőszolgáltatása és a mesterséges intelligencia-rendszere is helyet kap, jelentős mennyiségű HALEU, vagyis magasan dúsított urán szükséges. Márpedig a világ legnagyobb HALEU beszállítója Oroszország, ezért az orosz-ukrán háború kirobbanása óta komoly törekvés van az Egyesült Államokban az urán belföldi ellátási láncának kiépítésére, amely ellen viszont az uránbányák és -gyárak közelében élő közösségek már most is tiltakoznak. További kérdés, hogy mit kezdenek majd a nukleáris hulladékkal, amelyből még az SMR is jelentős mennyiséget képes termelni, és amely tárolása még mindig nagy kihívást jelent az Egyesült Államok számára is.

A Microsoft egyelőre nem válaszolt a The Verge kérdéseire, amiket a magazin a cég atomenergiával kapcsolatos terveivel, és az ezzel járó kihívásokkal kapcsolatban tett fel.

(Borítókép: Getty Images/cybrain)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Túrázóknak és a világvégére készülőknek is érdekes lehet a kínai Unihertz beszédes nevű mobilja, a Tank 3 Pro, amibe az óriási akkumulátor mellé még egy beépített projektor is belefért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.