A nap, amikor az USA-ban eldöntötték, mostantól a margarin színe csakis rózsaszín lehet

2020 / 01 / 22 / Perei Dóra
A nap, amikor az USA-ban eldöntötték, mostantól a margarin színe csakis rózsaszín lehet
Mindennapjaink során ritkán jut eszünkbe az élelmiszerek színskáláján gondolkodni, noha azokat a természet helyett emberi kezek alkották olyanra, amilyenek. Na persze nemcsak úgy egyszeriben a hasukra ütöttek; történelmi viták során, tudatos döntöttek kinézetükről a különböző piaci szereplők, beleértve a kormányt is.

Mindennapjaink során ritkán jut eszünkbe az élelmiszerek színskáláján gondolkodni, noha azokat a természet helyett emberi kezek alkották olyanra, amilyenek. Na persze nemcsak úgy egyszeriben a hasukra ütöttek; történelmi viták során döntöttek kinézetükről a különböző piaci szereplők, a politikai döntéshozókat is beleértve .

Történetünk a tizenkilencedik század második felében, a feldolgozott élelmiszerek térhódításának kezdetén indul, egészen pontosan a margarin feltalálásának idején. Az ekkor lezajlott fordulatos eseményeknek köszönhetően az amerikai politikai hatalom úgy döntött ideje kézbe venni a dolgokat, és eldönteni, milyen színű élelmiszer kerüljön a lakosság tányérjára. 1873-at írtunk, amikor a margarin először feltűnt az áruházak polcain a vaj megfizethetőbb alternatívájaként. A tejtermelők reakciója nem sokat váratott magára, hamarosan lobbizni kezdtek a margaringyártás és -reklámozás ellen. Javaslataik között szerepelt az étel színének szigorúbb szabályozása, hogy az még csak véletlenül se hasonlítson a vajra.

Amikor a margarin rózsaszín lett

1898-ban huszonhat állam aláírta az úgynevezett 'anti-szín' rendeletet, ami megtiltotta a gyártóknak az aranysárga margarin árusítását, helyette csak színtelen terméket forgalmazhattak.

Vermont, New Hampshire és Dél-Dakota államban azonban nem álltak meg itt, ők a tökéletes megkülönböztetés érdekében előírták, hogy a margarin árnyalata mostantól kizárólag rózsaszín lehet.

Az államok ugyanakkor nem dönthettek önállóan a margarin-dilemma kérdésében, így 1886-ban a szövetségi kormány is beszállt a dologba, és megszületett az első nemzeti margarinjogszabályok gyűjteménye, az Oleomargarin törvény. A rendelet értelmében adót vetettek ki a margaringyártókra; fél kilónként két centet, méghozzá színüktől függetlenül. Az idő- és pénzigényes vizsgálati procedúrák miatt végül visszavonták a törvényt. - olvasható a Michigan Dairymen’s Association 1900-as jelentésében. 1902-ben a Kongresszus módosított az 1886-os rendeleten , és a mesterségesen színezett margarinok adóját tíz centre emelte, míg a színtelenekét 1,45 centre csökkentette.

Mindez mit sem számított a gyártás rohamos csökkenésél, ami jórészt a fogyasztói igények is köszönhető volt. Az emberek ugyanis ragaszkodtak a sárga színű margarinhoz, mondván, ha már egyszer úgyis az a vaj 'kistesója', akkor hasonlítson is rá. Az már más kérdés, hogy a tehéntej minőségétől függően a vaj színe sem volt állandó: nyáron élénkebb, míg ősszel és télen halványabb sárgás árnyalatot öltött.

A margarin eladás 1910-ben aztán ismét szárnyra kapott, méghozzá egy apró ételszínező kapszula miatt, amit ha a vásárlók otthon összekevertek a margarinnal, megkapták a hőn áhított aranysárga színt. Az eljárás csakhamar az amerikai háztartások természetes velejárója lett, a második világháború után pedig az emberek figyelme a margarinról fokozatosan a kenyértermelésre fordult. 1950-ben pedig a Kongresszus hatályon kívül helyezte az 1902-es törvényt. Csak a tejiparáról ismert Wisconsin nem kapkodta el a dolgot, az ottani vezetőség 1967-ig várt a rendelet semmissé tételével.

(Fotó: Getty Images Hungary)


Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Először sikerült kvantumörvényeket generálni szuperszilárd anyagban.
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.