A napozás előnyei, hátrányai, múltja és a Nagy Napteszt eredményei

2023 / 07 / 23 / Bobák Zsófia
A napozás előnyei, hátrányai, múltja és a Nagy Napteszt eredményei
Egyre többet napozunk, de vajon tudjuk mit takar pontosan a naptejek faktorszáma és mi a különbség az UVA-, és UVB-sugárzás kockázatai között?

Ma már sok információ áll rendelkezésre a napozás előnyös és hátrányos hatásairól és ezek tudományos hátteréről, de ezek nem mindig voltak széles körben ismertek az emberek előtt: a napfürdőzés szokása nem annyira a tények figyelembevételével, hanem gyakran az éppen aktuális trendek függvényében változott. Az ezzel kapcsolatos divatot az előző század elején sokszor a magazinok diktálták és ennek folyamatát a Johns Hopkins Egyetem, a Harvard és más amerikai intézetek kutatói által készített 2009-es tanulmányban részletesen elemezték.

Míg a 20. század legelején a lebarnult bőrt a munkásosztályhoz való tartozás jelének tekintették, a nőknek szóló tanácsadások során a minél fehérebb bőrt preferálták és ennek eléréséhez akár mérgező hatású, ólomtartalmú kozmetikumokat is felhasználtak, addig az 1920-as években ez a tendencia változni kezdett. A befolyásos Vogue és a Harper's Bazaar lapjain 1927 és 1929 között látványosan megemelkedtek a napbarnított külsőt promotáló hirdetesek, a Vogue 1927-es kettő és a Harper's Bazaar nulla ilyen jellegű reklámjáról a húszas évek végére 49-re és 29-re nőtt a számuk a két lapban. A divat változásával megszaporodott a melanoma és egyéb bőrrákos megbetegedések esetszáma is és a huszadik században végül a bőrrák egyfajta járvánnyá nőtte ki magát - összegzik a szakértők a kutatás eredményeit.


A brooklyni Coney Island strandja 1923. augusztus 5-én (Kép: De Agostini Picture Library /Getty Images)

A rákkutatással foglalkozó World Cancer Research Fund International jelentése szerint, amelynek következtetéseit a WHO által gyűjtött adatokra alapozták, a bőrrák egyik jól ismert formája, a melanoma a 17. leggyakoribb ráktípus a világon, amelyből évente globálisan többszázezer új esetet diagnosztizálnak. A festéktartalmú sejtek rosszindulatú burjánzásával járó betegség a napos Ausztráliában fordul elő a leggyakrabban a lakosság körében, de kialakulásához nagyban hozzájárulhat a beltéri, például szoláriumban történő napozás is. Egy 2017-es tanulmány szerint a szoláriumok használatának korlátozása a 18 éven aluliak számára nagy mértékben csökkenti a melanoma okozta megbetegedések és halálok számát és egyre több országban nem is engedik kiskorúaknak a szoláriumokhoz való hozzáférést, illetve egyes országokban, például 2011-ben Brazíliában, be is tiltották a beltéri napozás minden formáját az összes életkori csoport számára.

Nyáron azonban a kültéri napozás nem csak hátrányokkal, hanem előnyökkel is jár: a legfontosabb ezek közül a 1,25-dihidroxivitamin D3 (kalcitriol) termelődésének elősegítése, ami legalább ezer, létfontosságú szerepet betöltő gén irányítását végzi a testben. A napfény, pontosabban UVB-sugárzás hatására először D3 previtamin jön létre, ami D3 vitaminná módosul, amit később a máj és a vesék bontanak 25-hidroxivitamin D-vé és 1,25-dihidroxivitamin D3-á. A D3 vitamin a kalcium homeosztázisának támogatásával hozzájárul a csontok optimális állapotának fenntartásához. A megfelelő mennyiségű UVB-sugárzásnak való kitettség hasznos funkciót tölt be a fizikai egészség megőrzése szempontjából, a napozás pedig pszichológiailag is pozitív hatást fejt ki egyes tanulmányok szerint.

Egy 2014-ben, egereken végzett hat hetes kísérlet során a kutatók megfigyelték, hogy az állatoknak jelentősen nőtt a béta-endorfin szintje, miután minden nap kis mennyiségű UV-sugárzásnak tették ki őket. A béta-endorfin felszabadulása többek között az éhséggel és a szexuális késztetésekkel függ össze és csökkenti a stressz negatív hatásait is, emiatt az endorfinokat boldogság hormonoknak is nevezik. Az egerek később elvonási tüneteket produkáltak, miután a béta-endorfint blokkoló naloxont adtak nekik.

Akár élvezzük a napozás előnyeit, akár tartunk a negatív következményektől, a napsütést nyáron nehezen lehet elkerülni, ezért nem árt tisztában lenni az ezzel kapcsolatos alapvető fogalmakkal. A Dr.Kelen vállalat által készített Nagy Napteszt során a szakértők többek között arra voltak kíváncsiak, mennyit tudnak a magyarok a fényvédő készítmények használatáról és milyen napozási szokások jellemzik őket leginkább. A tesztet legutóbb tíz évvel ezelőtt, 2013-ban végezték el, ezért arra is rálátást biztosított, hogy hogyan változtak a trendek az elmúlt időkben. Az 534 fő bevonásával készült felmérésből kiderült, hogy a magyar lakosság körében egyre népszerűbb a napozás és az emberek egyre több időt töltenek a napon, de ezzel együtt a tevékenységgel kapcsolatos tudatosság is nőtt. A teszt a következő eredménnyel zárult:

Mennyit napozunk?

Az adatokból kiderül, 2023-ra gyarapodott a napkedvelők tábora: többen vannak, akik napi 3 óránál többet töltenek el a napon és akik egész napon át szívesen élvezik a napsütést. 2023-ban a válaszadók több mint 65%-a kevesebb mint 3 órát tölt kint a napon, míg több mint 34% napi 3 óránál többet napozik vagy akár egész nap a napon sütkérezik. Ezzel szemben 2013-ban a válaszadók több mint 71%-a napi 3 óránál kevesebbet töltött a napon, míg több mint 28% napi 3 óránál többet napozott vagy egész nap sütkérezett.

Mikor napozunk?

A napozási időszak kapcsán beérkező válaszok a magyarok tudatosságának erősödését mutatják. A megkérdezettek több mint 84%-a tisztában van vele, hogy 11 és 15 óra között nem ajánlott a napon tartózkodni: több mint 53% nem megy ki napra a veszélyes időtartamban, több mint 31% néha „kint ragad” a napon. Több mint 15% egyáltalán nem foglalkozik az időzítéssel és a rendelkezésre álló idő és kedv függvényében dönt. Ezzel szemben a 2013-as adatfelvételkor a megkérdezettek csupán 69%-a volt tisztában az időzítés fontosságával, továbbá 31% egyáltalán nem foglalkozott a kérdéssel.

Használunk-e fényvédő készítményeket és mikor kenjük magunkat?

A fényvédő készítmények használata is javuló tendenciát mutat. Az új kutatás válaszadóinak több mint 72%-a használ valamilyen fényvédő készítményt napozáskor és legalább egyszer bekeni magát. Közülük több mint 42% pedig mindig bekeni magát, ráadásul óránként megismétli a szertartást. Ezen adatokkal szemben 10 évvel ezelőtt közel 46% használt csak valamilyen készítményt és kente be magát legalább egyszer. A válaszadók több mint 60%-a a napozás kezdete előtt 10 perccel vagy korábban keni be a bőrét és közel 36% a napozás kezdetekor, míg 4% sosem használ fényvédő készítményt. Ezzel szemben a korábbi kutatáskor a válaszolók közel 46%-a a napozás kezdete előtt 10 perccel vagy korábban kente be magát. Több mint 38% pedig csak a napozás kezdetekor, míg 15,5% sose kente magát.

Milyen faktorszámú készítményeket használunk?

Az adatok alapján a magyarok egyre magasabb faktorszámú készítményeket használnak, ami a növekvő tudatosság és a leégéstől való félelem jele. A napégéssel kapcsolatos adatokkal összevetve feltűnik, hogy magas faktorszám használata és időbeni felkenés mellett is leégünk néha. A válaszadók több mint 71%-a 30 faktorost vagy annál magasabb faktorszámú készítményt használ. Több mint 40% 50+-os készítményt ken magára. A 2013-as adatok szerint a válaszadók csupán több mint 29%-a használt 30 faktoros vagy annál magasabb faktorszámú készítményt és csak közel 13% kente magát 50+-os termékkel. Leszögezhetjük, hogy a szakszerű tájékozottság szintje 2013-hoz képest valamit javult, de továbbra is rosszul állunk: a kitöltők több mint 45%-a tisztában van a faktorszám jelentésével, de közel 55% nem tudja vagy rosszul tudja a számjelzés jelentőségét.

"A faktorszám azt mutatja meg, hogy hányszorosára nő a bőr saját, UV-védő képessége. Az egyéni, alap védelmi idő eltérő a különböző bőrtípusoknál.

A jellemző magyar bőrtípus (Fitzpatrick II és III bőrtípus) kb. tíz-tizenkét perc alatt leég védelem nélkül, így egy 50+-os naptejjel jócskán kitolható a napon biztonságosan eltölthető időtartam." - magyarázta Dr. Kelen Ákos, a vállalat termékfejlesztő szakgyógyszerésze - "A rendkívül erős SPF50+ fényvédő készítmények használata mellett külső védőöltözetet, világos színű ruhát is javasolt a gyerekekre adni. A ruha a közhiedelmekkel ellentétben nem nyújt 100%-os védelmet. Ennél is fontosabb, hogy a kisbabák bőre fokozottan érzékeny az UV-fényre, ezért 1 év alatti gyermeket semmiképpen ne tegyünk ki közvetlen napfénynek, továbbá árnyékos helyen is gondoskodjunk a megfelelő bőrvédelemről védőruha és napvédő készítmény együttes használatával”


Dr. Kelen Ákos, a vállalat termékfejlesztő szakgyógyszerésze (Kép: Dr. Kelen)

A napozás tekintetében a faktorszám mellett pedig az UVA-, és az UVB-sugárzás hatása közötti különbség ismerete is fontos.

"Az UVB-sugarak elsődleges 'hatása' a bőrpír, majd a barnaság kialakulása, mely a bőrben lejátszódó természetes folyamat az úgynevezett melanogenezis eredménye; az UVA-sugarak hosszútávon károsíthatják a bőrt, melynek veszélye a korai bőröregedés.

A faktorszám csak az adott napvédő készítmény UVB-védelmét jelzi, ezért bőrünk biztonsága érdekében kiemelten fontos, hogy olyan terméket válasszunk, amelyen az UVA védelemre utaló jelölés is szerepel" - mondta el Kelen Ákos.

(Fotó: Dr. Kelen, De Agostini Picture Library/Alexander Spatari/Getty Images, Pexels/Pixabay)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.