A készüléket Universal Waste Management Systemnek (univerzális szennyvízkezelő rendszer) hívják, és az amerikai űrügynökség hat év alatt nem kevesebb, mint 23 millió dollárt, vagyis több mint hétmilliárd forintot költött el a kifejlesztésére. A kifejezetten a mélyűri utazásokhoz tervezett vécét szeptemberben küldik fel a Nemzetközi Űrállomásra, ahol három éven keresztül fogják tesztelni. Ezután - ha minden a terv szerint alakul - az UWMS a későbbi Hold-expedíciókban is szerepet kaphat, valamint könnyen elképzelhető, hogy az első Mars-expedíció is ezt fogja magával vinni a vörös bolygóra.
Az új eszköz számos újítást tartogat a Nemzetközi Űrállomáson eddig használt vécéhez képest, többek között képes előkezelni az újrahasznosításra szánt vizeletet (ami bevett gyakorlat az ISS-en), valamint sokkal kompaktabb és könnyebben szerelhető, mint a régi toalet. Melissa McKinley, a vécé egyik tervezője a Wirednek elmondta, hogy a legfontosabb fejlesztés, hogy az új vécét a női asztronauták is könnyebben tudják használni, ha egyszerre akarják elvégezni a kis és a nagy dolgukat.
A lap felidézi, hogy a vécéhasználat az asztronauták körében egyáltalán nem volt mindig bevett szokás, az Apollo-11 legénysége például még az űrruha alatt elhelyezett tasakokba vezette el a vizeletet, a székletüket pedig egyszerűen elcsomagolták. A legdrágább földi vécé egyébként egy a Hang Fung Gold Technology Group által 2001-ben megalkotott, színarany vécé, ám becslések szerint ez is "mindössze" ötmillió dollárt ér mai árfolyamon.
(Borítókép: James Blair/NASA/JSC)