A NASA készül rá, hogy a Holdra lépő emberek tevékenységét élőben közvetítse

2024 / 07 / 25 / Bobák Zsófia
A NASA készül rá, hogy a Holdra lépő emberek tevékenységét élőben közvetítse
Az előkészületek kezdeti fázisában egy lézerkommunikációs megoldást teszteltek, és a segítségével először küldtek 4K videót légi járműről a Nemzetközi Űrállomásra, majd vissza.

A NASA a leendő Artemis-program emberes küldetéseinek előkészületeként lézerkommunikációs módszerrel 4K videót küldött a Nemzetközi Űrállomásra, majd vissza a Földre, ezzel demonstrálva, hogy a megoldás, további fejlesztések után, működőképes lehet a jövőben. A közvetített jel kiinduló forrása egy olyan lézerterminál volt, ami egy Pilatus PC-12 típusú repülőgépre felszerelve repült az észak-amerikai Erie-tó fölött, ahol leadta a jelet egy Clevelandben található optikai földi állomásnak. A küldött jel innen még hosszú és bonyolult utat tett meg addig, amíg elért az ISS-re: egy hawaii-i és kaliforniai állomásokat magában foglaló földi OGS (optical ground station) rendszeren át a NASA tesztlétesítményébe White Sandsbe utazott, majd onnan infravörös sugárzással jutott tovább a jel az űrbe. Ezután 35 ezer kilométert tett meg az űrügynökség LCRD (Laser Communications Relay Demonstration) platformjáig, ami az amerikai Védelmi Minisztérium STPSat-6 műholdján foglal helyet és célja, hogy az űrbeli lézerkommunikáció tesztelését segítse.

Az LCRD után a jel már egyenesen a Nemzetközi Űrállomásra haladt tovább, ahol az ILLUMA-T berendezés volt a végső állomása. Ezt az eszközt az LCRD-vel való jelközvetítésre, illetve a lézerkommunikáció vizsgálatára fejlesztették ki, de a teszt óta már leszerelték és nincs használatban az ISS-en. Az ILLUMA-T végül a jelet visszaküldte a Földre, először Új-Mexikóba, majd innen optikai rendszerrel Ohióba és vissza a repülőgépre, miközben a NASA a HDTN (High-Rate Delay Tolerant Networking) segítségével garantálta, hogy az megfelelően átjusson az útjába kerülő felhőkön is.

A 4K videó küldésének tesztje sikeres volt, de ez még csak az első fázisa a leendő lézerkommunikációs-hálózat kiépítése felé tett útnak, amivel végül megvalósíthatják a távolabbi, akár a holdi állomásokkal való kommunikációt is. A program lényege, hogy a Holdra indított emberes Artemis-missziókat támogassa, amelyeket így akár élőben is közvetíthetnek a NASA elmondása szerint. Az űrügynökség idén januárban jelölte ki a holdi landolást még nem tartalmazó Artemis 2 és az űrhajósokat a Holdra juttató Artemis 3 jelenleg várható időpontjait: előbbit jövőre, 2025-ben, utóbbit 2026-ban tervezik végrehajtani.

(Fotó: Dave Ryan/NASA)


Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
A legtöbb ember valószínűleg nem is tud róla, de a sávszélességnek, amiért komoly pénzeket fizetnek az internetszolgáltatójuknak, csupán egy részét használják ki. Most mutatunk egy olyan megoldást, amivel ez a probléma egyszer s mindenkorra megoldható.
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.