Ugyanakkor van más is, amiért megéri benépesíteni velük a lakást: még anno az 1980-as években, a NASA kutatói arra keresték a választ, hogy mely szobanövények tisztítják leginkább a levegőt, és milyen arányban szívják magukba, majd semlegesítik az egészségre ártalmas anyagokat.
A kísérlet során kiderült, hogy bizonyos növények hatékonyabbak másoknál a festékből és felületkezelő anyagokból, a penészből, a fűtés és a légkondicionálás következtében visszamaradt, allergiát okozó vegyületek - benzol, ammónia, xilén, formaldehid - kiszűrésében és semlegesítésében. Az alábbiakban részletezzük, melyek ezek.
A flamingóvirág impozáns, fehér vagy piros színű virágai azonnal magukra vonják a figyelmet: bár igényli a fényt - a hideget rosszul viseli -, nem szabad kitenni tűző napfénynek, mert könnyen megégnek a levelei. Ültetésnél ügyeljünk rá, hogy a talaj jó vízáteresztő képességű, levegős legyen, illetve mindig enyhén nyirkos. A békeliliom igénytelen, minimális fényigényű, mégis igen szívós növény. Utóbbi tulajdonsága abban merül ki, hogy elég néhány naponta öntözni, túlöntözéssel ugyanis sokkal többet ártunk neki. A vitorlavirágot célszerű kisgyermektől, állattól elzárva tartani, mert mérgező anyagokat is tartalmaz.
A botpálma nem igényel kiemelt törődést, ennek ellenére akár másfél méteresre is megnőhet. Leginkább a félárnyékos helyeket kedveli, és a hűvös levegőt is jól tűri. Mérsékelt vízigényű, ezért elég csak nedvesen tartani a földjét. Ha meleg szobába helyezik, permetezni kell a leveleit.A sárkányfa, ismertebb nevén dracéna ugyancsak jól tűri a silány körülményeket, és, bár napfényes helyen fejlődik legjobban, sötétebb helyen is kibírja. Elég hetente egyszer megöntözni, kivéve a nyári hónapokban, akkor lehet kétszer is.
Az anyósnyelv kedvenc helye félárnyékos és kellemesen meleg. Más növénnyel ellentétben nem árt neki sem a huzat, sem a száraz levegő, a túlöntözésre ellenben érzékenyen reagál. Ha otthonunk lakójának választjuk, mindenképp szeparáljuk el kisgyerektől, házi kedvencektől, mert levele és hajtása mérgező, vastag, hegyes végű levelei pedig sérülést okozhatnak.A krizantém a napos vagy a félárnyékos helyet kedveli, illetve jót tesz neki, ha földje mindig enyhén nyirkos. Közvetlen napfénynek ugyanakkor ne tegyük ki. A fenti galériában még több légtisztító növényt mutatunk a NASA ajánlásával.
(Fotók: Getty Images Hungary, Wikimedia Commons, Pixabay, Flickr)