A NASA szerint ezek a növények tisztítják legjobban az otthoni levegőt

2021 / 06 / 27 / Perei Dóra
A NASA szerint ezek a növények tisztítják legjobban az otthoni levegőt
A szobanövényeknek megvan a maguk diszkrét bája, magyarán a puszta jelenlétükkel képesek otthonosabbá varázsolni bármilyen helyiséget, arról nem beszélve, hogy milyen nagyszerű dekorációként szolgálnak.

Ugyanakkor van más is, amiért megéri benépesíteni velük a lakást: még anno az 1980-as években, a NASA kutatói arra keresték a választ, hogy mely szobanövények tisztítják leginkább a levegőt, és milyen arányban szívják magukba, majd semlegesítik az egészségre ártalmas anyagokat.

Légtisztító szobanövények

A kísérlet során kiderült, hogy bizonyos növények hatékonyabbak másoknál a festékből és felületkezelő anyagokból, a penészből, a fűtés és a légkondicionálás következtében visszamaradt, allergiát okozó vegyületek - benzol, ammónia, xilén, formaldehid - kiszűrésében és semlegesítésében. Az alábbiakban részletezzük, melyek ezek.

A flamingóvirág impozáns, fehér vagy piros színű virágai azonnal magukra vonják a figyelmet: bár igényli a fényt - a hideget rosszul viseli -, nem szabad kitenni tűző napfénynek, mert könnyen megégnek a levelei. Ültetésnél ügyeljünk rá, hogy a talaj jó vízáteresztő képességű, levegős legyen, illetve mindig enyhén nyirkos. A békeliliom igénytelen, minimális fényigényű, mégis igen szívós növény. Utóbbi tulajdonsága abban merül ki, hogy elég néhány naponta öntözni, túlöntözéssel ugyanis sokkal többet ártunk neki. A vitorlavirágot célszerű kisgyermektől, állattól elzárva tartani, mert mérgező anyagokat is tartalmaz.

A botpálma nem igényel kiemelt törődést, ennek ellenére akár másfél méteresre is megnőhet. Leginkább a félárnyékos helyeket kedveli, és a hűvös levegőt is jól tűri. Mérsékelt vízigényű, ezért elég csak nedvesen tartani a földjét. Ha meleg szobába helyezik, permetezni kell a leveleit.A sárkányfa, ismertebb nevén dracéna ugyancsak jól tűri a silány körülményeket, és, bár napfényes helyen fejlődik legjobban, sötétebb helyen is kibírja. Elég hetente egyszer megöntözni, kivéve a nyári hónapokban, akkor lehet kétszer is.

Az anyósnyelv kedvenc helye félárnyékos és kellemesen meleg. Más növénnyel ellentétben nem árt neki sem a huzat, sem a száraz levegő, a túlöntözésre ellenben érzékenyen reagál. Ha otthonunk lakójának választjuk, mindenképp szeparáljuk el kisgyerektől, házi kedvencektől, mert levele és hajtása mérgező, vastag, hegyes végű levelei pedig sérülést okozhatnak.A krizantém a napos vagy a félárnyékos helyet kedveli, illetve jót tesz neki, ha földje mindig enyhén nyirkos. Közvetlen napfénynek ugyanakkor ne tegyük ki. A fenti galériában még több légtisztító növényt mutatunk a NASA ajánlásával.

(Fotók: Getty Images Hungary, Wikimedia Commons, Pixabay, Flickr)

További cikkek a témában:

Tomboló biodiverzitás és ultramodern építészet Szöul belvárosának hatalmas botanikus kertjében A botanikus kertek általában a városokon kívül vagy azok szélein találhatóak, legalábbis Magyarországon, olyan természeti oázisokként, ami a modern nagyvárosokból már hely hiányában kiszorult. Legalábbis eddig.

A szingapúri jövőváros látképéről lemaradt valami: hova lettek az autók? Egyre több tervező dönt úgy, hogy a jövő városaiban nincs helye a felszínen a motorizált közlekedésnek, a járműveket ezért a föld alá száműzik. A Szingapúrban felépülő erdei város, Tengah is autómentes lesz, helyette a növények veszik át a főszerepet az utcákon.

Két hektáros területű üvegház épül Franciaországban A Tropicalia a világ legnagyobb egykupolás üvegháza várhatóan 2024-ben épül fel Cote d'Opale-ban, Franciaország északi részén található partszakaszon, a La Manche csatorna mentén. Az építmény teljesen egybeolvad majd környezetével,  hogy a különböző állat- növényfajok, köztük kajmánok, kolibrik és trópusi növények zavartalanul élhessenek.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.