A NASA történetének egyik legvalószerűtlenebb sztorijában mindenkivel sikerült elhitetni, hogy az egyik asztronauta felesége valahogy felcsempészte magát az űrállomásra

2025 / 02 / 09 / Bobák Áron
A NASA történetének egyik legvalószerűtlenebb sztorijában mindenkivel sikerült elhitetni, hogy az egyik asztronauta felesége valahogy felcsempészte magát az űrállomásra
"Hogy kerülsz te oda?" - ez volt az első kérdése Bob Crippen küldetésvezetőnek, amikor az egyik asztronauta helyett a felesége jelentkezett be az Amerikai Egyesült Államok első űrállomásáról, a Skylabről.

Az amerikai űrprogram résztvevői persze azóta is számtalanszor bizonyították, hogy egy jó poénért nem kell a szomszédba menniük, elég csak a gorillának öltözött Scott Kellyre gondolni, de Owen K. Garriott 1973-ban olyan magasra rakta a lécet, amit valószínűleg soha senki nem fog megugrani.

Garriott a Skylab III misszió tudományos pilótája volt, aki két társával együtt 1973 júliusától tartózkodott az Egyesült Államok első űrállomásán. Bár az akkori sztenderdek szerint ez gyakorlatilag azt jelentette, hogy az asztronauta egy konzervdobozban keringett 430 kilométeres magasságban, mintegy 27 ezer km/h-s sebességgel, a helyzet nem vette el a kedvét egy kis viccelődéstől. Amikor az egyik nap a földi irányítás bejelentkezett a Skylabnál, a következő beszélgetés zajlott le:

- Heló, Houston, itt a Skylab.

- Hát, heló, Skylab, ki beszél?

- Szia, Bob, Helen vagyok.

- Mit csinálsz te ott?

- Hát, csak felugrottunk, hogy hozzunk a fiúknak egy kis frissen készült, meleg ebédet. Már régóta nem volt részük benne és azt gondoltuk, hogy biztos örülnének neki.

- Hogy jutottál fel?

- Ó, csak felrepültünk. Néztük a Kaliforniában tomboló erdőtüzeket. Innen fentről gyönyörű a látvány... Úgy látom, a fiúk felém lebegnek. Ki kell lépnem a vonalból, mert nem lenne szabad veled beszélnem. Viszlát később, Bob.

Talán nem kell mondanunk, hogy Garriott kollégái teljesen megdöbbentek a valószerűtlen beszélgetésen, és bár azt sejtették, hogy lehetetlen, hogy Garriott felesége valahogy tényleg feljutott az űrállomásra, hogy mi történt, arra egészen addig nem kaptak választ, amíg a vicc értelmi szerzője egy évvel később el nem árulta nekik.

Mint kiderült, Garriott jó alaposan felkészült a tréfára, amit a misszió előtt hónapokkal elkezdett kidolgozni. Az asztronauta először is végiggondolta, hogy mit fognak látni az űrállomásról, így olyan szavakat adhatott a felesége szájába, amik hitelesítik, hogy tényleg a Skylabon tartózkodik. Ezután megkérte az akkori feleségét, Helent, hogy vegyen fel egy hitelesnek tűnő beszélgetést, elegendő időt hagyva arra, hogy a földi irányítás válaszolhasson. Az asztronautának még két embert kellett bevonnia az átverésbe: Karl Heinzent és Bob Crippent, akik Houstonban tartották a kapcsolatot a Skylabbel; ők egy komplett forgatókönyvet kaptak, amit heteken keresztül maguknál tartottak, így amikor Helen bejelentkezett a Skylabről, pontosan tudták, hogy mit kell mondaniuk ahhoz, hogy a beszélgetés valóságosnak tűnjön. Crippen, ha lehet, túl is teljesítette a feladatát, hiszen a beszélgetés után kijelentette, hogy az adás valóban a Skylabről jött, és ő is értetlenül áll az eset előtt - ami persze nem volt igaz, arra viszont jó volt, hogy végleg összezavarja vele a kollégákat.


A Skylab III küldetés résztvevői. Balról jobbra: Dr. Owen K. Garriott, tudományos pilóta; Jack R. Lousma, pilóta és Alan L. Bean, parancsnok (Fotó: Getty Images)

(Forrás: Johnson Space Center, Borítókép: Owen K. Garriott falatozik a Skylab fedélzetén, de nem a felesége által főzött házikosztot, Forrás: Bettmann/Getty Images)


Új prototípus: A LIGO mostantól 13 millió fényévről is érzékeli a gravitációs hullámokat!
Új prototípus: A LIGO mostantól 13 millió fényévről is érzékeli a gravitációs hullámokat!
A LIGO lézerteljesítményét majd 1 megawattra kellene emelni az optimális működéshez. Ez azonban elméletileg sem volt lehetséges egészen mostanáig.
Úgy néznek ki, mintha játékok lennének, de fontos feladatot teljesítenek a Holdon
Úgy néznek ki, mintha játékok lennének, de fontos feladatot teljesítenek a Holdon
A NASA elsőként demonstrálja a robotok fontos képességét, ami a jövőbeli holdi missziókat nagyban segítheti.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.