A pestisjárvány már a bronzkori Európában is szinte 'lubickolt'

2019 / 12 / 20 / Perei Dóra
A pestisjárvány már a bronzkori Európában is szinte 'lubickolt'
A bronzkor számos változást hozott az emberiség történetében: megindult a kereskedelem, a klimatikus átalakulásokkal és a fémmegmunkáló technikák fejlődésével egyetemben. Egy új kutatás szerint ugyanakkor még egy fontos szereplőt megemlíthetünk a folyamatban.

Kutatók jó ideje megbizonyosodtak arról, hogy a pestist előidéző Yersinia pestis baktérium már a bronzkori Európában felbukkant. Wolfgang Haak, a Max Planck Történelmi Intézet munkatársa szerint a bronzkor kezdetén a sztyeppei népek hódításával egyidejűleg genetikai átalakulás zajlott az európai populációban, ez a keveredés pedig közrejátszhatott a betegség terjedésénél.

Haak és csapata mintegy ezer, időszámításunk előtti harmadik-negyedik évezredi személy genetikai adatait elemezték, hogy átfogóbb képet kapjanak a korszakról– írja a Phys.org. A kutatók úgy vélik, hogy a szóban forgó időszakban a pestis Európa-szerte súlyos problémát okozott. Hozzátették, hogy a korai városközpontok, például a mezopotámiai Uruk, táptalajt jelentettek a pestis kórokozójának, a fertőzéseket pedig tovább segítette, hogy állatok és emberek majdhogynem 'egy fedél alatt' éltek.

Mivel a leletekben csak a Yersinia pestis minimális törzsét sikerült kimutatni, feltételezik, hogy a járvány rendkívül gyorsan terjedt. Többek között a lovak használata is egyre gyakoribbá vált a bronzkorban, így nem zárják ki annak lehetőségét, hogy az állatok, esetleg a rajtuk közlekedő emberek is hozzájárultak a pestis terjesztéséhez. A csapat következő lépésben az újkőkor pestises eseteit próbálja feltárni, de más járványok nyomait is keresik.

A pestis is hozzájárulhatott a Bizánci Birodalom végelgyengüléséhez

A történelemben három nagy pestishullámot tartanak számon, melyek hurrikánként letarolták a földkerekséget, és összességében százmilliók halálát okozták. A fekete halál így Európa-szerte is vallási, gazdasági, társadalmi változások sorát indította el, hiszen mostanáig úgy tudni, semmilyen más járványos betegség, mint a kolera vagy himlő, nem okozott akkora pusztítást, mint a rettegett pestis.

Az első nagy járvány Konstantinápolyhoz köthető, Krisztus után ötszáznegyvenben, Justinianus császár uralkodása idején; a betegség szűk egy hónap alatt a lakosság kétharmadát kiírtotta. Történészek szerint ezért a járvány is hozzájárult a Bizánci Birodalom végelgyengüléséhez. Ötszáznegyven után aztán egyszeriben felszívódott, amiben a lehűlés megszűnése, a patkánypopuláció változása, és az emberi immunrendszer megerősödése is közrejátszhatott.

Ötszázharmincötöt írtunk, amikor kitört az indonéziai Krakatau vulkán, a légkört egyszeriben ellepte a hamu, így a napsugárzás nem érhette el a föld felszínt, a klíma pedig átmenetileg lehűlt. Mindez láncreakciót indított el, mivel az éghajlatváltozás a termés beérését is meghiúsította, bizonyos patkánypopulációkat pedig a városokba csábított, amik aztán tanyát vertek a gabonaraktárakban.

 

Az emberek persze nem sejthették, hogy bundájukban élősködő bolhák közvetítésével a patkányok lettek a pestisbaktérium terjesztői. Főként, hogy ötszáznegyven után a helyzet némileg elcsendesült, ami részben a görög-római hagyományokon alapuló fürdőkultúrának, csatornázottságnak és az átlagosnál jobb higiénés körülményeknek, másrészt a szárazföldi kereskedelemnek köszönhető. Utóbbi azért fontos szempont, mert a hajók gyomrában megbúvó patkányok is közrejátszottak a járványban.

A következő nagy pestisjárvány a tizennegyedik század közepén söpört végig Európán, és 1347 és 1353 között szedte áldozatait. 1346-ban háború dúlt a Krím félszigeten a mongolok és a genovaiak között, amikor is a Krím félszigeti muzulmánok segítséget kértek a tatároktól, akik harcosaik mellett a pestist is magukkal hozták, majd hamarosan kitört a járvány. A mongolok a genovaiakkal népesített Kaffa városát ostromolták, fejedelmük a pestisben elhunytak holttestét katapulttal belövette a településre.

A genovaiak idővel hajóra szálltak, és kereket oldottak szülővárosukba, Genovába, így a fekete halál ott is elterjedt. 1347 szeptemberében tizenkét genovai gálya kikötött a szicíliai Messinában; bár a hajókat a fedélzetükön lévő betegek miatt azonnal karanténba helyezték, néhány fertőzött patkány mégis partra jutott, és kitört a járvány. A fertőzés rohamos sebességgel terjedt, korábban soha nem tapasztalt dögvészjárványt okozva az európai kontinensen.

1348 januárjában elérte Marseille-t, ahol a lakosság hatvan százalékát kiirtotta, tavaszra pedig Firenzében is megjelent. Az olasz városban a lakosság hetvenöt százaléka odaveszett a tomboló pestisjárványban. A „fekete halál” ezután felütötte fejét előbb Párizsban, majd 1348-ban Londonban. Egyes becslések szerint az 1347-ben kitört pestisjárványban a korabeli Európa lakosságának legalább egyharmada veszthette életét.

(Fotó: Medium, Vonjour)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!