A Polaris Dawn küldetés alatt a Van Allen sugárzási övezetben is jártak az űrhajósok

2024 / 09 / 16 / Bobák Zsófia
A Polaris Dawn küldetés alatt a Van Allen sugárzási övezetben is jártak az űrhajósok
Véget ért az amerikai milliárdos és a SpaceX öt napos küldetése, amelynek során különleges űrsétát is tett a legénység és a Nemzetközi Űrállomásnál jóval magasabbra jutott a Crew Dragon.

A Jared Isaacman amerikai üzletember által finanszírozott és vezetett Polaris Dawn küldetés a végéhez ért szeptember 15-én, mikor magyar idő szerint 9 óra 36 perckor a Mexikói-öbölben landolt a Crew Dragon űrkapszula. A négy fős legénységet érkezés után a Kennedy Űrközpontba szállították orvosi ellenőrzésre, majd onnan Houstonba utaznak tovább. A misszió során minden a tervek szerint zajlott és sikerült a kijelölt célokat teljesíteni: Jared Isaacman, Sarah Gillis, Anna Menon és Scott Poteet, vagyis a SpaceX űrkapszulájának legénysége, elvégezte a 36 tudományos kísérletet, amelyet különféle intézmények együttműködésével valósítottak meg, lezajlott az első civil űrséta és elértek a Van Allen sugárzási övezetbe, ami lehetőséget adott a környezet emberi testre gyakorolt hatásának felmérésére.

A tudományos munkák alatt vizsgálták az asztronauták szemének változásait mikrogravitációs körülmények között, ehhez egy elektronikus eszközökkel felszerelt okoskontaktlencsét viseltek az űrhajósok, emellett megfigyeléseket végeztek a "űrbeli" növények gyökereinek növekedésével kapcsolatban, valamint mikrogravitációban fogyasztott gyógyszerek hatékonyságát elemezték és a nagy energiájú neutronsugárzási környezet hatásait is mérték. A Van Allen sugárzási övezet hatásainak vizsgálata fontos feladat a jövőbeli űrmissziók biztonságos kivitelezése szempontjából, mivel az alacsony Föld körüli pályán haladó Nemzetközi Űrállomás legénysége nincs ugyan kitéve ennek az erőteljes sugárzási környezetnek, de egy Holdra tartó küldetés során már elkerülhetetlenül keresztül kell haladni a régión.

A Van Allen-övet a Földet a napszéltől védő magnetoszféra által csapdába ejtett nagyenergiájú részecskék alkotják, amelyek két övezetben, a főként elektronokat tartalmazó belső övben és protonokban gazdag külső övben csoportosulnak. A Föld felszínétől számítva körülbelül 1000 kilométeres magasságban kezdődő belső öv a kozmikus sugárzás és a Föld légkörének interakciója révén alakul ki. A Crew Dragon elérte az 1408,1 kilométeres magasságot az öt napos misszió során.

A Polaris Dawn az első volt a Polaris Program küldetéseinek sorában, amelyeket Isaacman és a SpaceX fog levezényelni. A harmadik misszión már a Starship indítását is tervezik, aminek ez lehet az első, legénységet is szállító tesztje.

(Fotó: John Kraus/Polaris Program, NASA Goddard Space Flight Center/Scientific Visualization Studio)


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Negyvenhét év után lekapcsoltak egy fontos berendezést a Voyager 2 fedélzetén
Negyvenhét év után lekapcsoltak egy fontos berendezést a Voyager 2 fedélzetén
Ez a berendezés segített igazolni 2018-ban, hogy űreszköz kilépett a csillagközi térbe.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.