Az Arctic Weather Satellite (AWS) az Európai Űrügynökség újonnan felbocsátott mikroműholdja, amelynek elsődleges feladata, hogy a sarkvidéki területek, különösképpen az Északi-sark időjárását monitorozza. A műhold sokat segíthet a régió hőmérsékletének és páratartalommal kapcsolatos értékeinek figyelemmel követésében, ami fontos szerepet játszik az időjárási változások előrejelzésében. Az Arctic Weather Satellite neve azonban csalóka - igaz, hogy az Északi-sark megfigyelése kiemelt feladata, de globális adatgyűjtésre képes és többféle magassági szinten tudja mérni az atmoszferikus páratartalmi és hőmérsékleti értékeket.
Az OHB Sweden által épített műhold 2024. augusztus 16-án indult 600 kilométeres magasságban található pályája felé a kaliforniai Vandenberg bázisról, fedélzetén egy pásztázó mikrohullámú radiométerrel, ami egy forgó antennával fókuszálja a beérkező sugárzást négy tölcsérsugárzó és négy vevőkészülék irányába az 50-325 GHz-es tartományban. A műhold egy prototípus, ami egy készülő és az AWS-sel egyező felépítésű űreszközökből álló flotta előfutára, a mostani misszió pedig ennek a jövőbeli flottának a képességeit és lehetőségeit méri fel az AWS tesztje révén. A műhold, feladata teljesítése után 12 évvel, magától belép majd a Föld légkörébe és elég, vagyis nem marad utána hosszú ideig keringő űrszemét. Az adatok a norvégiai Svalbardban található központba futnak be, majd az EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites, Meteorológiai Műholdak Kihasználásának Európai Szervezete) használja őket az EUMETCast rendszerén keresztül.
Az AWS alig egy hónapja indult tehát az űrbe és még nagyban zajlik a tesztelése a tudományos adatgyűjtés megkezdése előtt, de a Közép-Európában kialakult időjárási helyzetre való tekintettel az ESA úgy döntött, hogy máris méréseket végez a műholddal és megörökíti a Boris ciklont, adatokat biztosítva a vihar környezetéről.
A Boris elnevezésű vihar felelős az elmúlt hetek nagy esőzéseiért és az emiatt kialakult áradásokért Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Románia, Moldova, Ausztria és Magyarország, újabban pedig Olaszország területén.
A vihar kiinduló forrása a sarkvidékről érkező hideg levegő találkozása a melegebb és vízzel telített, déli, mediterrán levegővel, amely a rekord hőmérsékletű Földközi-tengerről és részben az idén szintén különösen meleg Fekete-tengerről származik: ez a keveredés alacsony nyomású területet alakított ki, ami erős szelek hiányában jelentős és sokáig egy helyben maradó (illetve lassan mozgó) vihart alkotott. A szakértők már szeptember 10-én is figyelmeztettek a nagy mennyiségű csapadék lehullása miatti lehetséges katasztrofális áradások kialakulására és nem sokkal később valóban megérkezett Magyarországra és a szomszédos országokba is az évtized árvize, amihez hasonló 2013-ban volt utoljára. A Boris ciklon jelenleg Olaszország környékén tart, több folyó áradását okozva, Magyarországon a Dunán már lefelé halad az ár, Budapest például már lassan túl van a tetőzésen.
Az Arctic Weather Satellite adatai a viharnak a légköri páratartalomra gyakorolt hatását mutatják 1-től 7 kilométeres magasságig az úgynevezett fényességi hőmérséklet alapján. A fényességi hőmérséklet egyre emelkedik a magasabb légköri szinteken, a földfelszín közelében viszont jól látható a Magyarország, Lengyelország és Szlovákia feletti extrém magas páratartalom és a Boris vihar által okozott esőzések szeptember 14-én.
(Fotó: ESA, János Kummer/Getty Images)