A rejtélyes kilencedik bolygó talán nem is bolygó, hanem csillag

2024 / 09 / 14 / Felkai Ádám
A rejtélyes kilencedik bolygó talán nem is bolygó, hanem csillag
De akkor miért nem látjuk? – Ez derül ki a cikkünkből.

A Naprendszer külső területein, messze a Nap melegétől, a csillagászok furcsa, megnyúlt pályán keringő objektumokat figyeltek meg. Ezek a különösen mozgó kőzetek váltak egy ismert feltételezés alapjává – eszerint létezhet valahol a messzeségben egy hatalmas, de számunkra nem látható bolygó, aminek a gravitációja befolyásolta ezen égitestek pályáját. Ez a planéta a titokzatos “Kilencedik bolygó”.

A Kilencedik bolygóval mindössze egy probléma akad: hiába számtalan kutatás, máig nem találták meg. A kérdés így az, hogy ezeket a fura pályákat magyarázhatja-e más is, mint egy túlságosan is ügyesen rejtőzködő planéta.

Egy nemrégiben készült tanulmány így egy másik, talán valószínűbb magyarázattal állt elő – írja a Science Alert. A németországi Forschungszentrum Jülichben dolgozó Susanne Pfalzner vezette asztrofizikusok csoportja egész pontosan úgy véli, hogy egy elhaladó csillag zavarhatta meg a külső Naprendszerben lévő objektumok keringését, ami magyarázná a megfigyelt különös pályamintákat.

A Naprendszerben található objektumok általában viszonylag lapos, korong alakú szerkezetben keringenek, ami a Nap kialakulásának egyik maradványa. Azonban a Neptunuszon túl, a hivatalosan Trans Neptunian Object-ként (TNO-k) emlegetett tárgyak nagyon ferde pályákat követnek, amelyek közül néhány majdnem merőleges a Naprendszer síkjára. Ezek a különös pályák már régóta magyaráztra várnak, ami lehet tehát a Kilencedik bolygó, amelynek egyelőre a komoly keresés ellenére sincs híre-hamva sem – vagy lehetett tehát egy, a Naprendszer mellett elszáguldó csillag.

A csapat számítógépes szimulációi alapján a szóban forgó csillag a Napnál valamivel kisebb, körülbelül 0,8 naptömegű lehetett. Amith Govind asztrofizikus így nyilatkozott erről a száguldó objektumról:

“ez a csillag körülbelül 16,5 milliárd kilométerre haladt el Napunktól, ami nagyjából négyszerese a Neptunusz távolságának.”

Vagy másképp fogalmazva: körülbelül 110-szerese a Föld és a Nap közötti távolságnak.

Pfalzner és csapata több mint 3000 szimulációt végzett, amelyek szerint egy hasonló esemény valóban felelős lehet a jelenleg észlelt, kaotikus pályákért. Ráadásul az elhaladó csillag akár néhány objektumot a belső Naprendszer felé is lökhetett, ami magyarázatot adhat a nagybolygók körül keringő különböző holdtípusokra is.

Akkor tehát ez alapján elfelejthetjük a Kilencedik bolygót? Természetesen semmi sem zárható ki, de ez a magyarázat némileg egyszerűbb magyarázatot kínál a Naprendszer több furcsaságára is – nem csak a TNO-k különös pályáira, de tehát a nagyobb bolygók időnként különös holdtípusaira is. Ahogy Pfalzner megjegyzi:

“Ennek a modellnek az egyszerűség az igazi szépsége. Egyetlen okkal sok nyitott kérdésre választ ad a Naprendszerünkkel kapcsolatban.”

(A cikkhez használt kép illusztráció, a DALL-E generálta/Rakéta.hu)


Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
A gyors intergalaktikus utazás a DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) adatai alapján készült.
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A SpaceX űrhajójának hatodik tesztje nem a várakozások szerint alakult, a Mechazillát ez alkalommal nem tudták használni a visszatérő űreszköz landolása során.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.