Kingerski, aki a Penn Hills-i rendőrségen teljesített szolgálatot, mindössze öt hónappal a beavatkozás után vetett véget életének. Hosszú ideje tartó fájdalomról, kettőslátásról és súlyos fejfájásról számolt be, amelyeket közvetlenül a műtéttel hozott összefüggésbe.
Sajnos nem ő az egyetlen. Az elmúlt években sorra kerülnek nyilvánosságra hasonló esetek, amelyekben a páciensek tartós és súlyos mellékhatásokról számolnak be – írja a Daily Mail.
„Mindenkinek más és más problémája van a Lasikkal” – mondta Dr. Edward Boshnick miami optometrista. – „Ez a legnagyobb átverés, amit valaha elkövettek az amerikai lakosság ellen… ráadásul egy több milliárd dolláros iparágról beszélünk.”
Bár a Lasik műtétet hivatalosan 95–99 százalékban biztonságosnak tartják, egyes szakértők megkérdőjelezik ezeket az adatokat. Köztük van Morris Waxler is, aki korábban az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságánál (FDA) dolgozott, és részt vett a Lasik engedélyezésében. Waxler ma már úgy véli, hogy a szövődmények aránya valójában inkább 10 és 30 százalék között lehet – vagyis jóval magasabb, mint az általában hangoztatott, egy százalék alatti érték.
Az aggodalmakat több tragikus eset is alátámasztja. 2018-ban Jessica Starr, a detroiti televízió meteorológusa, két hónappal a műtét után lett öngyilkos. Videónaplót és egy harminc oldalas búcsúlevelet hagyott maga után, amelyekben egyértelműen a Lasik beavatkozást okolta. Ugyanabban az évben Paul Fitzpatrick, egy kanadai édesapa is önkezével vetett véget életének, miután több mint húsz éven át szenvedett a Lasik utáni krónikus fájdalmaktól.
„Csak az égő szemek… 1996 óta csak fájdalom, fájdalom és még több fájdalom” – írta búcsúlevelében.
A tragikus sorsú áldozatok közé tartozik Gloria McConnell is, aki 2019-ben két műtéten esett át, és 60 éves koráig gyötrő tünetekkel élt. Halála után fia megerősítette, hogy búcsúlevelében a műtét is szerepelt döntése indokai között.
Mások, mint például Paula Cofer, bár nem vetettek véget az életüknek, de a mai napig szenvednek. Cofer ma egy Facebook-csoportot vezet a sorstársak támogatására, és elmondása szerint legalább 40 olyan embert ismer, aki a Lasik műtét után lett öngyilkos.
A Lasik során lézerrel formálják át a szaruhártyát a látás javítása érdekében. Bár sok páciens elégedett az eredménnyel, azok, akiknél szövődmények alakulnak ki, gyakran küzdenek krónikus szemszárazsággal, látásproblémákkal és idegi eredetű fájdalmakkal. Az FDA ugyan figyelmeztet ezekre a kockázatokra hivatalos oldalán, ám a kritikusok szerint ez messze nem elegendő.
A hazai helyzet kapcsán az ismert szemklinika, a Sasszemklinika honlapja azt írja, hogy a LASIK (Laser-Assisted In Situ Keratomileusis) szemműtétet eredetileg azért fejlesztették ki, hogy a PRK kezelés utáni kellemetlenségeket csökkentsék, és gyorsabb gyógyulást tegyenek lehetővé. Bár az eljárást 1990 óta világszerte milliószor alkalmazták, az idők során fény derült bizonyos hátrányaira is. Ritkán ugyan, de előfordultak súlyos szövődmények: a műtét során megsérülhetett a szaruhártyából képzett lebeny, vagy később egy oldalirányú ütés, mozdulat leszakíthatta azt. Mindezek miatt a LASIK nem bizonyult olyan biztonságosnak, mint a hagyományos PRK kezelés. A Sasszemklinika például épp ezért nem is alkalmazza ezt az eljárást.
1999 óta egyébként több mint 10 millió amerikai esett át Lasik műtéten, és évente 700–800 ezer új beavatkozást végeznek el.
(Kép: Pixabay)