A sarki fény is közrejátszhatott a Titanic-katasztrófában

2020 / 10 / 02 / Perei Dóra
A sarki fény is közrejátszhatott a Titanic-katasztrófában
A világ talán legismertebb hajókatasztrófája 1912. április tizenötödikén történt, amikor is az RMS Titanic óceánjáró jéghegynek ütközött, majd örökre elsüllyedt. Történetét azóta sokan, sokféleképpen feldolgozták, ám a kutatók még napjainkban, több mint egy évszázaddal a tragédiát követően is a kirakós újabb darabjaira bukkanhatnak. Akárcsak most.

A legújabb fejlemény az északi fényhez kapcsolódik, a Live Science beszámolója szerint ugyanis ugyanaz a mágneses vihar, amely aznap sarki fényt produkált az Atlanti-óceán északi vize fölött, a Titanic elsüllyedésének helyszínén, a jármű berendezéseinek meghibásodásához vezethetett, ami végül a vesztét okozta. Mila Zinkova, a Weather nevű szaklapban publikált dokumentációjában részletesen kifejti elméletét, miszerint a túlélők és a szemtanúk aznap este valóban látták a sarki fényt a sötéten világító égbolton. James Bisset, a Titanic vészhívásaira válaszoló RMS Carpathia hajó másodtisztje, naplójában azt írta, hogy ugyan

a Hold nem látszódott, az aurora borealis mégis holdvilágként csillogott az északi horizont felett.

Zinkova nem állítja, hogy a fények önmagában ütközéshez vezettek volna, ellenben az azt előidéző geomágneses vihar közrejátszhatott benne - írja a Space.com. Az északi fény ugyanis a napszemcsék és a Föld atmoszférájában lévő gázmolekulák ütközésének és kölcsönhatásának eredményeképp alakul ki. Az élénk fény pedig azon napvihar eredménye, amely nagy energiát bocsájt ki a Nap felszínéről. Amellett, hogy hatására színes fények bukkannak fel az égen, a napviharok a Föld mágneses berendezéseit is megzavarhatják. Az iránytűk például kimondottan érzékenyek a nap elektromágneses impulzusaira: Zinkova szerint

a viharnak elég lett volna mindössze fél fokkal elmozdítania a hajó iránytűjét, hogy a biztonságos irányból a jéghegy felé mozdítsa.

A rádiójeleket szintén befolyásolhatja a nap aktivitása, mindez pedig megmagyarázná, hogy a La Provence hajó közelsége ellenére egyszer sem fogadta a Titanic vészhívását. A szintén közeli SS Mount Temple pedig ugyan felvette, de válaszuk nem jutott el a Titanichoz. Kezdetben egy csapat amatőr rádiórajongót hibáztatták a rádióhullámok megzavarásáért, a mostani tanulmány viszont azt állítja, hogy az elektromágneses hullámok nagyobb szerepet játszhattak az interferenciában. Ha egy napvihar valóban akadályozta a hajófelszerelés működését aznap éjjel, akkor csak egy dolog vezethetett a Titanic elsüllyedéséhez. Méghozzá egy számos tényezőből álló mix - beleértve a tenger állapotát, a hajó kialakítását és a figyelmen kívül hagyott figyelmeztetéseket -, amelyek együttesen végleg megpecsételték a Titanic sorsát.

(Fotó: Unsplash/Landon_Arnold)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.