A szennyvíz nem szemét, de még messze vagyunk az elpazarolt szennyvíz nélküli jövőtől

2019 / 12 / 10 / Perei Dóra
A szennyvíz nem szemét, de még messze vagyunk az elpazarolt szennyvíz nélküli jövőtől
Világunk csatornáiban soha nem látott mennyiségű gyógyszermaradék-molekulák, fogamzásgátlókból származó hormonkészítmények hemzsegnek, és akkor még nem említettük a mikroműanyagokat, amik szintén problémát okoznak az emberi szervezetben. A jövő szennyvíztisztító eljárásai (és az újrahasznosítás) megoldást jelenthet minderre, ám ehhez még számos akadályt kell áthidalni.

Amióta az ember felhasználja a természetes vizet, azóta létezik szennyvíz is, tisztításával azonban sokáig nem foglalkoztak, többek között Magyarországon sem, ahol az eljárás az ipari forradalom idején vált létfontosságúvá, miután a mérgezett szennyvíz kiirtotta a környező terület élővilágát.

Az elmúlt évtizedben jelentős változások történtek a magyar szennyvíztisztításban, melynek eredményeképp jelenleg mintegy hétszáz szennyvíztisztító mű üzemel országszerte, közülük mindegyikben mecha­nikai és biológiai tisztítás folyik, kétharmadukban pedig harmadlagos kezelést is végeznek. Bár ez kétségkívül javulás a korábbi állapotokhoz képest, a cél a körkörös gazdálkodás minél gyorsabb és teljes körűbb megvalósítása lenne.

A "klasszikus" szennyvíztisztítás menete

A folyamat alapvetően három fázisra tagolódik; a szennyvíz elsőként átesik a mechanikai tisztításon, ami szűrést, ülepítést és a lebegő szennyezők eltávolítását jelenti, ahogy azt Simándi Péter Szennyvíztisztítási technológiák című tankönyvéből megtudtuk. Ezt követi a másodlagos, biológiai tisztítás, ahol már a baktériumoké a főszerep. Az eljárással olyan szennyeződések is kivonhatók, illetve lebonthatók, melyek egyes baktériumtörzsek táplálékául szolgálnak.

A sort a harmadlagos technológiák zárják, amik változatos fizikai-kémiai eljárásokat takarnak. Utóbbiak közé soroljuk a legmodernebb eljárásokat, mint az adszorpció, vagyis felületen történő megkötés, az ioncsere, valamint a membránszűrés, egyben a legújabb eljárás, előállításában pedig Magyarország világszínvonalúnak számít.

A membrán olyat tud, amire más tisztítási eljárások nem képesek

A membránszűrésen alapuló technológia lényegében egy különleges szűrőt jelent, melynek segítségével - a klasszikus változatokkal ellentétben - akár a molekulák mérettartományáig csökkenthető a membrán pórusmérete. Magyarán még az olyan kémiai összetevőket is kiszűri a szennyvízből, amire más tisztítási eljárások képtelenek.

Hazánkban a Komárom-Esztergom megyei Oroszlány ad otthont egy hasonló membrángyárnak. Az igazsághoz viszont hozzátartozik, hogy a membrán nemcsak megfelelő, de költséges eljárás is, bár a módszer elterjedésével ez a jövőben várhatóan alacsonyabb lesz. Ugyanakkor - legalábbis a közeljövőben elképzelhetetlen -, hogy bármi kiszoríthatná a hagyományos fizikai-kémiai és biológiai szennyvíztisztító módszereket, hiszen a legtöbb helyen így alakították ki az infrastruktúrát, illetve működtetésük gazdaságosabb és helytakarékosabb.

Persze mindez nem jelenti azt, hogy a régi eljárások esetében nem zajlanak fejlesztések; a franciaországi Bordeaux szennyvíztisztító telepen például olyan berendezés működik, melynek során bakteriális filmmel bevont felületeken vezetik a szennyvizet. A módszer helytakarékos, mert az egész rendszer elfér egy épület tetején, ráadásul teljesen zárt, így kellemetlen szagok sem keringenek a levegőben.

Az újítások ellenére az antibiotikumok és a hormonok eltávolítása nem lehetséges a jelenlegi szennyvíztisztítási eljárásokkal, ezért kivonásuk a legkutatottabb tudományos témák közé tartozik. Mindenekelőtt azért, mert a gyógyszermaradványok nemcsak ránk, hanem a komplett ökoszisztémára veszélyt jelentenek.

Egy kutatás alkalmával például bebizonyították, hogy ha a tisztított, majd a természetes vizekbe visszaengedett szennyvízben magas a fogamzásgátló-eredetű nemi hormonok koncentrációja, akkor a vízben élő halak nemi aránya eltolódhat. A gyógyszermolekulák semlegesítésére születtek már kísérleti megoldások, alkalmazásuk mégsem terjedhetett el, mert jelentősen megdobnák a szennyvíztisztítás költségét.

A szennyvíziszap jelentősége

Használjanak bármilyen szennyvíztisztítási eljárást, melléktermékként mindig keletkezik iszap, melynek tömegét gyarapítják a szennyvízbe kerülő hormonok és egyéb szervetlen anyagok. Ezek megnehezítik hasznosítását, mivel pont szervesanyag-tartalmát veszik célba.

Pedig a szennyvíziszap nagy mennyiségű nitrogént, foszfort, káliumot tartalmaz, amit egyébként a műtrágyaipar jelentős energiafelhasználással tud csak előállítani, ahogy a föld foszfor készletei is végesek, noha az remekül hasznosítható. A szennyvíziszap mezőgazdasági felhasználásához azonban hosszú út vezet, mivel előtte rengeteg alapos vizsgálaton kell átesnie.

Minden rendszer hatékonyabb lehetne, ha a szennyezőanyagok be sem kerülnének a környezetbe

A műanyagok nem bomlanak le, csupán kisebb darabokra, úgynevezett mikroműanyagokra aprózódnak, amelyek a belélegzett levegővel, a táplálékkal, az ásványvízzel és az ivóvízzel is bekerülhetnek szervezetünkbe, ahol később egészségügyi problémát okozhatnak – írja a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Víztudományi Karának közleménye. A tanulmány elsősorban a szennyvíztisztítókban előforduló szerves mikroszennyezőkre fókuszál.

„Minden olyan kutatásra szükség van, amely elősegíti ezen anyagok lebontását, környezetbe jutásuk megakadályozását, valamint segíti a döntéshozókat a megfelelő szabályozások kialakításában...

A jelenleg alkalmazott szennyvíztisztítási technológiák többsége ugyanis nem képes hatékonyan eltávolítani a mikroszennyezők nagy részét, így azok a felszíni vizekbe, folyókba, tavakba, part menti vizekbe kerülnek”- mondta Knisz Judit, a kar kutatója.

A szerves mikroszennyezők legfőképp a gyógyszermaradványok, a kozmetikai és testápoló termékek, a peszticidek és a lágyítók; gyártásuk során a műanyaghoz adott szerves anyagok kioldódhatnak a környezetbe, illetve szerves mikroszennyezők is kapcsolódhatnak a mikroműanyagokhoz.

Ezek közül a perzisztens, nehezen lebomló szerves szennyezőanyagok (POP-k) okoznak nagyobb problémát; a jellemzően zsírban jól oldódó anyagok könnyen átjutnak az élő szervezet membránján, ezt követően elraktározódhatnak, illetve felhalmozódhatnak a táplálékláncban.

A szennyvíz jövője

Ahogy a fentiekből kiderült, világszerte egyre fejlettebbek az ipari szennyvíztisztítási technológiák, melyek mellett mostanra más, természetközelibb el­járások is megjelentek, mint például az úgynevezett élőgépes tisztítás vagy a gyökérzónás szennyvíztisztítás.

Előbbi esetén valójában nem használnak gépet, sőt mesterséges vegyi anyagokat sem, mindössze a természetes szennyvíztisztítási eljárások modellezése történik; kis tavakhoz hasonló rendszerek készülnek, melyekben vízinövények, -állatok és mikrobiális szervezetek kiszűrik a szennyvíz szerves szennyeződéseit.

Ezt többnyire olyan üzemek használják, ahol rendszeresen magas szervesanyag-tartalmú szennyvízkibocsátás zajlik. Érdekesség, hogy a kisebb települések szennyvize gyökérzónás eljárással is olyan mértékben megtisztítható, hogy a szennyeződések koncentrációja a határértékek alá csökkenjen.

(Fotók: Pixabay)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.