A sztratoszférába emelkedett egy újabb pszeudo-műhold

2023 / 07 / 20 / Bobák Zsófia
A sztratoszférába emelkedett egy újabb pszeudo-műhold
A katonai célokra is alkalmas PHASA-35 megfigyelési szolgálatot végezhet és kommunikációs kapcsolatot láthat el a magasból.

A PHASA-35 napelemes drón az Airbus Zephyr drónjához hasonlóan egészen könnyű szerkezetű, napelemekkel ellátott, pilóta nélküli légi eszköz, aminek feladata a nagy magasságból kivitelezett megfigyelés, adatgyűjtés vagy éppen a kommunikációs kapcsolat biztosítása olyan területeken, ahol más hálózatok nem elérhetőek. A drónt, amelyet pszeudo-műholdnak is neveznek, a brit Prismatic fejlesztette és elmondásuk szerint a jármű alkalmas az 5G kapcsolat fenntartására, a határok ellenőrzésére és más civil és katonai felhasználási körök betöltésére és mindezt a műholdakkal végzett munka költségeinek töredékéért lehet megoldani a segítségével.

A drón elsődleges előnye, hogy egyhuzamban akár hónapokig is a levegőben maradhat, ahol több kilométeres magasságban szállva szenzorokat és a megfigyeléshez alkalmas eszközöket szállíthat. A PHASA-35 fejlesztését 2018-ban kezdték, de a teljes méretű prototípus tesztelése már 2020-ban lezajlott, most pedig az első nagy magasságú repülésre is sor került. A jármű 20 kilométeres magasságba emelkedett a Spaceport Americából, ahol 24 órán keresztül tesztelték a képességeit.

A PHASA-35 150 kilogrammos súlyával, 15 kilogrammos teherbírási kapacitásával és 35 méteres szárnyfesztávolságával valamivel nagyobb, mint az Airbus 75 kilogrammos és 25 méter széles Zephyr-8-asa, de teljesítmény (például az elérhető magasság) tekintetében körülbelül egyezik a képességük.

(Fotó: BAE System)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.