A PHASA-35 napelemes drón az Airbus Zephyr drónjához hasonlóan egészen könnyű szerkezetű, napelemekkel ellátott, pilóta nélküli légi eszköz, aminek feladata a nagy magasságból kivitelezett megfigyelés, adatgyűjtés vagy éppen a kommunikációs kapcsolat biztosítása olyan területeken, ahol más hálózatok nem elérhetőek. A drónt, amelyet pszeudo-műholdnak is neveznek, a brit Prismatic fejlesztette és elmondásuk szerint a jármű alkalmas az 5G kapcsolat fenntartására, a határok ellenőrzésére és más civil és katonai felhasználási körök betöltésére és mindezt a műholdakkal végzett munka költségeinek töredékéért lehet megoldani a segítségével.
A drón elsődleges előnye, hogy egyhuzamban akár hónapokig is a levegőben maradhat, ahol több kilométeres magasságban szállva szenzorokat és a megfigyeléshez alkalmas eszközöket szállíthat. A PHASA-35 fejlesztését 2018-ban kezdték, de a teljes méretű prototípus tesztelése már 2020-ban lezajlott, most pedig az első nagy magasságú repülésre is sor került. A jármű 20 kilométeres magasságba emelkedett a Spaceport Americából, ahol 24 órán keresztül tesztelték a képességeit.
A PHASA-35 150 kilogrammos súlyával, 15 kilogrammos teherbírási kapacitásával és 35 méteres szárnyfesztávolságával valamivel nagyobb, mint az Airbus 75 kilogrammos és 25 méter széles Zephyr-8-asa, de teljesítmény (például az elérhető magasság) tekintetében körülbelül egyezik a képességük.
(Fotó: BAE System)