A szupergazdagok átlagban rosszat tesznek a bolygónak

2020 / 09 / 30 / Justin Viktor
A szupergazdagok átlagban rosszat tesznek a bolygónak
Az emberiség leggazdagabb 1 százalékának nem csupán hihetetlen mértékű vagyon összpontosul a birtokában, de a legszegényebbekhez képest több mint kétszer annyi széndioxid-kibocsátásért is felelnek, állítja egy új tanulmány, melynek végkövetkeztetése a túlzott luxust célzó adók szükségességét hangsúlyozza.  

1% vs 99%

A 20 szegénység ellen küzdő szervezetet tömörítő Oxfam és a Stockholmi Környezetvédelmi Intézet az 1990 és 2015 között eltelt időszakot vizsgálta meg, és azt találták, hogy a leggazdagabb 1 százalék felelős az összes kibocsátás 15 százalékáért, szemben a legszegényebbek 7 százalékos arányával.

A legnagyobb szennyező jól ismert: az utazás. Az EU leggazdagabb egy százalékának légiközlekedése adta az összes kibocsátás közel felét. A dicstelen lista második helyén a szárazföldi utazás, majd a lakhatás következett.

A gazdagok általában sokat utaznak és magánúton bonyolítják le utazásaikat. A csak simán tehetősek saját luxusautójukkal utaznak, és gyakran látogatnak külföldre, de a felső egy százaléknak a legszennyezőbb magánrepülőgépek és óriási jachtok biztosítják a kényelmét. Ezek némelyike egyetlen óra alatt 500 liter üzemanyagot is elégethet. Ezzel szemben a legszegényebbek tömegközlekedést használnak és alig, vagy egyáltalán nem utaznak külföldre.

Adókkal a pusztítás ellen

Az Oxfam által megfogalmazottak szerint muszáj megadóztatni ezt a felelőtlen rombolást. "A kormányoknak csökkenteniük kell a gazdagok kibocsátását olyan adók és tilalmak révén, mint a luxus-kibocsátás adó, például a terepjárókra és a gyakori repülésekre kivetve" - mondta el Tim Gore, az Oxfam klímapolitikáért felelős vezetője, a jelentés szerzője. A dolog nem csupán a szén-dioxid-kibocsátásról szól. A Leeds Egyetemen utána néztek az energiafelhasználás eloszlásának is.

Nem meglepő módon kiderült, hogy az emberiség leggazdagabb tíz százaléka 20-szor több energiát fogyaszt el, mint a legszegényebb tíz százalék.

 

Az okok között itt is az utazás végzett az első helyen. "A felső 10 százalék a jármű üzemanyagok 56 százalékát, a járművásárlás 70 százalékát, a szervezett utazások 76 százalékát fogyasztja" - áll a márciusban publikált tanulmányban. A jelentés kitér arra is, hogy az energiafogyasztás számos másik területét pusztán azért nem lehet összehasonlítani, "mert a szegények túl keveset fogyasztanak hozzá".

Több pénz, több minden

A vizsgálat eredményeiből általános megállapítások is születtek. "Minden megfigyelt termék fogyasztása növekszik a jövedelemmel, így a gazdagok jövedelmük növekedésével több hőt és villamos energiát fogyasztanak" - áll a Nature Energy-ben megjelent cikkben.

Yannick Oswald, az egyik szerző szerint az adókat célzottabbá kell tenni. "Figyelembe kell venni, hogy a világon rengeteg szegény ember él, akiknek nőni fog az energiafelhasználása, mert még mindig nincs meg mindenük, amire szükségük lenne a jó minőségű élethez. Tehát nem lehet pusztán egyben megadóztatni az energiafelhasználást, és kijelenteni, hogy senki sem fogyaszthat a jelenleginél több energiát a továbbiakban."

Oswald ehelyett szigorúan célzott illetékekkel tartana vissza mindenkit a luxuscikkek, például a drága ékszerek és elektronika megvásárlásától, illetve a felesleges szállítási kapacitások igénybe vételétől.

A gazdagok azzal érvelnek, hogy a technológiai fejlődéssel javul a hatékonyság is. Az elektromos autók nem olyan szennyezőek, mint a dízelek és benzinesek, a felső tízezer intelligens otthonai pedig kevesebb fűtést igényelnek, sőt a szuperjachtok is hidrogénüzemre váltanak.

Leeds Egyetemének tanulmánya szerint azonban a felsorolt érvek hamis látszatot keltenek, mivel az OECD által készített gazdasági növekedési előrejelzéseket felhasználva a szerzők megállapították, hogy "az energiahatékonyság javítása mellett is 2050-re duplájára nő a teljes ökológiai lábnyom, és a közlekedés a fogyasztás egyre nagyobb részét adja majd".

(Forrás: Forbes Kép: Pixabay)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.